Επίσκεψη της ομάδας στο Laboratory for Manufacturing Systems & Automation (LMS) – Εργαστήριο Συστημάτων Παραγωγής & Αυτοματισμού του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών & Αερναυπηγών (Dept. of Mechanical Engineering & Aeronautics ) του Πανεπιστημίου Πατρών

f1Η ομάδα του σχολείου μας στα πλαίσια της συμμετοχής της στο «Industrial Technologies For Schools» επισκέφθηκε το Laboratory for Manufacturing Systems & Automation (LMS) – Εργαστήριο Συστημάτων Παραγωγής & Αυτοματισμού του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών & Αεροναυπηγών (Dept. of Mechanical Engineering & Aeronautics ) του Πανεπιστημίου Πατρών (Director: Prof.  George Chryssolouris University of Patras, Greece- www.lms.mech.upatras.gr .

Η ομάδα των μαθητών με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς Σφαέλο Ι., Φύττας Γ., Ευσταθίου Α., και Τσιγγέλη Μ.  αρχικά παρακολούθησαν στην αίθουσα συνεδριάσεων του τμήματος μια παρουσίαση απο τους συνεργάτες Δούκα και Δημητρακόπουλο για τις σύγχρονες βιομηχανικές τεχνολογίες και τα project που  «τρέχει»το Εργαστήριο Συστημάτων Παραγωγής & Αυτοματισμού καθώς και μια αναδρομή στην εξέλιξη των συγκεκριμένων τεχνολογιών αλλά και τις μελλοντικές προοπτικές τους.

Στη συνέχεια έγινε ενημέρωση και ξενάγηση  με παράλληλη επίδειξη επιλεγμένων βιομηχανικών τεχνολογιών (π.χ. επεξεργασία laser, ρομποτική, εικονική πραγματικότητα, νανο-παραγωγή κλπ.) στις εγκαταστάσεις του LMS.

Το Εργαστήριο Συστημάτων Παραγωγής & Αυτοματισμού (LMS) είναι προσανατολισμένο στην έρευνα και ανάπτυξη τεχνολογίας αιχμής.

Το LMS εμπλέκεται σε μια σειρά από ερευνητικά έργα που χρηματοδοτούνται από το CEU και βιομηχανικούς εταίρους. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στη συνεργασία με την ευρωπαϊκή βιομηχανία (κυρίως αυτοκινητοβιομηχανία), καθώς και με μια σειρά από “hi-tech” επιχειρήσεις. Είναι οργανωμένο στα εξής τμήματα:

Αίσθηση προκάλεσε στα εργαστήρια Industrial Robotics και Virtual Reality Applicationsμε την επίδειξη:

Α) των βιομηχανικών ρομπότ

Β)του 3D Printer

Γ) Του συστήματος των κατασκευών/κοπής/συγκολλήσεων με Laser

Δ) Το  εντυπωσιακό «CAVE» του VR (Virtual Reality)

Ε) Του πρωτότυπου  ηλεκτρικού μονοθέσιου του προγράμματος F1

Μερικές φωτογραφίες από τους χώρους των εργαστηρίων:

cave

3d printer