Το ποδόσφαιρο

Το ποδόσφαιρο είναι ένα άθλημα ομαδικό.Το ποδόσφαιρο παίζεται με 11 παίχτες ανά ομάδα.Το ποδόσφαιρο είναι ένα πολύ δημιουργικό άθλημα με πολύ θέαμα και πολύ πίεση.Οι παίχτες των δύο ομάδων παίζουν για 90 λεπτά και μάχονται για να κερδίσουν τον αγώνα. Χιλιάδες φίλαθλοι υποστηρίζουν την ομάδα τους φωνάζοντας συνθήματα. Ο αγωνιστικός χώρος διεξαγωγής του ποδοσφαίρου είναι γήπεδο σε σχήμα ορθογώνιου παραλληλόγραμμου το οποίο χαράσσεται με λευκές γραμμές.

Οι Κανόνες του Κέμπριτζ, που καταρτίστηκαν για πρώτη φορά στο Πανεπιστήμιο του Κέμπριτζ το 1848, είχαν μεγάλη επιρροή στην ανάπτυξη των επόμενων κανόνων του ποδοσφαίρου. Οι Κανόνες του Κέμπριτζ γράφτηκαν στο Τρίνιτι Κόλετζ (Trinity College) του Κέμπριτζ σε μια συνεδρίαση στην οποία συμμετείχαν εκπρόσωποι από τα σχολεία Ίτον (Eton College), Χάροου (Harrow School), Ράγκμπι (Rugby School).Το ποδόσφαιρο σημαίνει αξία και ήθος.

ΤottiΟ Νεϊμάρ πέφτει στα γόνατα και δακρύζει μετά τη λήξη του αγώνα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.