Θέμα: «6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019» στο Γυμνάσιο Αξιούπολης

Το Γυμνάσιο Αξιούπολης πραγματοποίησε τις παρακάτω δράσεις στα πλαίσια της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Αρχικά για να την ενημέρωση των μαθητών προβλήθηκε το παρακάτω video σχετικά τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Στην συνέχεια οι μαθητές με κύριο σύνθημα το «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» αρχικά χωρίστηκαν σε μικρότερες ομάδες και συμμετείχαν σε αγώνες  ποδοσφαίρου 5Χ5, χειροσφαίρισης 5Χ5 και πετοσφαίρισης 4Χ4 που πραγματοποιήθηκαν στα γήπεδα της σχολικής αυλής του Γυμνασίου Αξιούπολης.

Στο τέλος όλα τα παιδιά χόρεψαν ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.