ΓΙΑΓΤΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΛΕΤΤΑ

Μάι 20198

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 1.

Μάι 20196

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΑΚΧΑΡΩΔΗΣ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΤΥΠΟΥ 1.

Αποτέλεσμα εικόνας για Η ΔΙΑΙΤΑ FEINGOLD

Η ΔΙΑΙΤΑ FEINGOLD KAI ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

Μάι 20195

Κατά καιρούς έχουν προταθεί πολλοί διατροφικοί χειρισμοί που θα βοηθούσαν στη θεραπεία της ΔΕΠΥ, ωστόσο τα υπάρχοντα δεδομένα δεν είναι ξεκάθαρα. Συγκεκριμένα ο Feingold υπέθεσε πως τα πρόσθετα των τροφίμων και κυρίως οι χρωστικές, τα συντηρητικά κτλ μπορεί να επηρεάζουν την υπερκινητική συμπεριφορά των παιδιών, γεγονός που πυροδότησε τη διεξαγωγή πολλών μελετών. Τα αποτελέσματα όμως δεν έχουν υπάρξει καθολικά, δεδομένου ότι κάποιες μελέτες έδειξαν σημαντική έξαρση στα συμπτώματα της διαταραχής μετά από δοκιμασίες πρόκλησης με πρόσθετα τροφίμων, ενώ άλλες απέτυχαν. Η απόκριση των παιδιών στα πρόσθετα φαίνεται να είναι εξατομικευμένη και να αφορά μόνο τα άτομα με τάση για υπερευαισθησία σε αυτά. Έτσι αυτή η δίαιτα δεν πρέπει να εφαρμόζεται σε όλα τα παιδιά με ΔΕΠΥ αλλά μόνο σε συγκεκριμένα.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΔΙΑΙΤΑ FEINGOLD KAI ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ

Σχετική εικόνα

Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΔΕΠΥ

Μάι 20195

Η θεραπεία της ΔΕΠΥ είναι πολυδιάστατη και περιλαμβάνει ένα σύνολο φαρμακολογικών και ψυχοσυμπεριφοριστικών παρεμβάσεων. Η φαρμακολογική θεραπεία περιλαμβάνει φάρμακα που δρουν στον εγκέφαλο και το κεντρικό νευρικό σύστημα. Ωστόσο αυτή η θεραπεία από μόνη της δεν είναι αρκετή. Τα οφέλη της είναι πολλαπλάσια όταν υπάρχει και ειδική βοήθεια από ψυχιάτρους και ψυχολόγους που στοχεύουν στο να παρέχουν στο παιδί επίγνωση και αποδοχή των προβλημάτων του. Επίσης εφαρμόζεται και η ψυχοεκπαίδευση των γονέων που παρέχει στους γονείς τα εργαλεία για να κατανοήσουν τη διαταραχή του παιδιού τους με στόχο την ενίσχυση της υγιούς ενδοοικογενειακής λειτουργίας.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΤΗΣ ΔΕΠΥ

Σωματική άσκηση​

Έναρξη ασθματικών συμπτωμάτων

1. Απόφραξη αεραγωγών.
  2. Εισπνοή μεγάλου όγκου ξηρού αέρα, αφυδάτωση αεραγωγών.

Καλύτερη διαχείριση συμπτωμάτων

1. Καλή φυσική κατάσταση, βελτίωση σωματικής και ψυχοκοινωνικής υγείας.
  2. Άσκηση σε περιβάλλον υψηλής υγρασίας (κολύμβηση).
  3. Μείωση πίεσης στους αεραγωγούς και ενδυνάμωση αναπνευστικών μυών.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Σωματική άσκηση​

Ανακούφιση μέσω τροφής κ.α.​

Μάι 20194

• Τροφές πλούσιες σε αντιοξειδωτικά (φρούτα, λαχανικά, όσπρια, φυτικά έλαια)