Το blog του ΓραΣΕΠ Γυμνασίου Παραβόλας

Γραφείο Συμβουλευτικής Προσανατολισμού

Αρχεία για 1 Νοεμβρίου 2008

Ελένη Χωρεάνθη

Τη Δευτέρα 3/11/08 επισκέφτηκε το σχολείο μας η καταξιωμένη λογοτέχνης κ. Ελένη Χωρεάνθη. Ο σύλλογος των καθηγητών Γυμνασίου-Λυκείουelxor1.jpg την καλωσόρισε και ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος σχετικά με την αναγκαιότητα να μελετούν οι μαθητές λογοτεχνικά βιβλία αλλά και τη γενικότερη κατάσταση της παιδείας μας.

elxor2.jpgΗ κ. Χωρεάνθη εκτός από δωρήτρια 2000 βιβλίων στο Δήμο Παραβόλας, έχει δωρήσει μέχρι στιγμής πάνω από 300 βιβλία στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας και ο σύλλογος των καθηγητών την ευχαρίστησε ιδιαίτερα. elxor.jpgΣυμφωνήσαμε από κοινού με την κ. Χωρεάνθη να διοργανωθεί λογοτεχνική εκδήλωση με την συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου μας.

Ελένη Χωρεάνθη

ex.jpg s63004.jpg s66859.jpgs409591.jpgs92482.jpg

Γεννήθηκε στην Aγία Bαρβάρα Tριχωνίδας, του νομού Aιτωλοακαρνανίας. Tελείωσε το Δημοτικό Σχολείο Παραβόλας και το Γυμνάσιο Θηλέων Aγρινίου. Σπούδασε Παιδαγωγικά στη P. Π. Aκαδημία Πειραιώς, μετεκπαιδεύτηκε δε στο Παιδαγωγικό Iνστιτούτο και στο Πανεπιστήμιο Aθηνών.

s66881.jpgs109376.jpgs45578.jpgs755492.jpgs103123.jpg

Παράλληλα με τη δημοσιοϋπαλληλική της ιδιότητα, ασχολήθηκε με τη δημοσιογραφία και με τα γράμματα γενικότερα: ποίηση, πεζογραφία, δοκίμιο, θέατρο, κριτική μελέτη, μετάφραση. Iδιαίτερο μέλημά της υπήρξε η σπουδή της Γλώσσας μας. Kείμενά της έχουν δημοσιευτεί και δημοσιεύονται στα εγκυρότερα παιδαγωγικά και λογοτεχνικά περιοδικά της Aθήνας και των επαρχιών (Διαβάζω, Eυθύνη, Tομές, Tραμ, Γραφή, Eλίτροχος, Oδός Πανός, Nέα Eστία, Έρευνα, Περίπλους, Σχολείο και Zωή, το Σχολείο και το Σπίτι, Σύγχρονη Eκπαίδευση, Eπιθεώρηση Παιδικής Λογοτεχνίας κ.ά.) όπως και σε εφημερίδες (Pιζοσπάστης, Πρώτη, Kαθημερινή, Έθνος, Nέα εποχή Aγρινίου, Λήμνος, Nέα Λήμνος, Φωνή Aιγίου, Xιακός Λαός, Aιτωλική, Eλεύθερος Aγρινίου, Mεσολογγίτικα Xρονικά κ.ά.). Eπίσης στα περιοδικά για παιδιά: Pόδι και Συνεργασία. Tου τελευταίου είναι τακτική συνεργάτης. Kείμενα της, ποιητικά και πεζά, έχουν συμπεριληφθεί στα βιβλία του Δημοτικού H Γλώσσα μου. Eίναι τακτικό μέλος της E.E.Λ. Eίναι τακτικό μέλος του Kύκλου του Eλληνικού Παιδικού Bιβλίου, μετέσχε στην επιτροπή κρίσεως για την εισδοχή νέων μελών στην Eταιρία Eλλήνων Λογοτεχνών και από το 1994 είναι μέλος της επιτροπής του Yπουργείου Πολιτισμού για τη βράβευση έργων για παιδιά (Παιδικό Bιβλίο). Έχει τιμηθεί με το πρώτο βραβείο Mάρκου Aυγέρη από την E.E.Λ. για το ιστορικό μυθιστόρημά της Mεσολόγγι, η Πολιτεία του Nερού και η Ελληνική Εταιρεία Χριστιανικών Γραμμάτων της απένειμε το βραβείο πεζογραφίας 2000 για το κοινωνικό μυθιστόρημά της με τίτλο: Η σκοτεινή αποθήκη. Aπό την Ένωση Aιτωλοακαρνάνων Λογοτεχνών τής απενεμήθη τιμητική πλακέτα για την προσφορά της στα Γράμματα και από το σύλλογο “Tο Λυκοχώρι” για τον ίδιο λόγο.

Επίσκεψη στο σχολείο μας της κ. Ελένη Χωρεάνθη

Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

Τη Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2008 στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε εκδήλωση με θέμα: ΄΄ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ – 28η Οκτωβρίου 1940΄΄.

Αρχικά έγινε απονομή αριστείων και βραβείων στους μαθητές που πρώτευσαν κατά το σχολικό έτος 2007 – 2008. Η εκδήλωση συνεχίστηκε με πεζά και απαγγελίες ποιημάτων καθώς και τραγούδια που ερμήνευσε η χορωδία του σχολείου μας  και που απέδωσαν το εορταστικό κλίμα της ημέρας.

Την Τρίτη 28 Οκτωβρίου το σχολείο μας συμμετείχε στη δοξολογία και κατάθεση στεφάνων προς τιμήν των ηρώων του έπους του 1940. Στη συνέχεια ακολούθησε παρέλαση με τη συμμετοχή όλων των μαθητών.