Κεφάλαιο 47: Το πήρες το μήνυμα;

ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Στα πλαίσια μιας σύντομης έρευνας που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο σχολείο μας οι μαθητές ρωτήθηκαν για τις προτιμήσεις τους σχετικά με το πρωινό που επιλέγουν από το κυλικείο. Οι απαντήσεις που συγκεντρώθηκαν ήταν οι εξής:

Σάντουιτς με τυρί :17 μαθητές

Κουλούρι Θεσσαλονίκης:22 μαθητές

Τυρόπιτα: 13 μαθητές

Τυρόψωμο: 12 μαθητές

Σταφιδόψωμο: 10 μαθητές

Τοστ : 19 μαθητές

Με τα δεδομένα της έρευνας καλείστε να φτιάξετε στον υπολογιστή ένα γράφημα που να αναπαριστά τα παραπάνω αποτελέσματα.

Για τη δημιουργία του γραφήματος ακολουθείστε προσεχτικά και με τη σειρά τις παρακάτω οδηγίες:

1. Στην επιφάνεια εργασίας βρίσκω και ανοίγω το αρχείο excel με όνομα «έρευνα κυλικείου».
  2. Στον πίνακα που υπάρχει στο αρχείο καταγράφω στην 1η στήλη τα φαγητά του κυλικείου και στη 2η στήλη το αριθμό των μαθητών που το επέλεξαν.
  3. Έπειτα κρατώντας πατημένο το αριστερό κλικ μαρκάρω τις 2 στήλες.
  4. Αφού επιλέξω τα στοιχεία πηγαίνω στην «Εισαγωγή» και επιλέγω το εικονίδιο «Πίτα».

5. Μόλις εμφανιστεί το γράφημά μου κάνω δεξί κλικ πάνω σε ένα κομμάτι της πίτας και επιλέγω «ετικέτα δεδομένων».

6. Αποθηκεύστε το αρχείο σας πατώντας το εικονίδιο της δισκέτας.

7. Με βάση το αποτέλεσμα του γραφήματος απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

α) Ποιο πρωινό είναι το πιο δημοφιλές και ποιο το λιγότερο;

β) Πόσα παιδιά συνολικά επιλέγουν κάποιο φαγητό χωρίς τυρί;

Αν θέλεις να κατεβάσεις το αρχείο πάτησε εδώ:φύλλο εργασίας

Φεστιβάλ βιβλίου Θεσσαλονίκης 2019

Για μια ακόμα χρονιά το Φεστιβάλ Βιβλίου θα συνεχίσει να λαμβάνει μέρος στην Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης από 2 έως 17 Ιουνίου, 2019.

Κάθε χρονιά συμμετέχουν πάνω από 100 εκθετήρια, 180 ή και παραπάνω εκδοτικοί οίκοι από όλη την Ελλάδα ενώ παρουσιάζουν περισσότερους από 30.000 τίτλους βιβλίων από την ελληνική και ξένη βιβλιοπαραγωγή.

Παράλληλα με το φεστιβάλ λαμβάνουν μέρος διάφορα events και μουσικά δρώμενα καθώς και πολλές παρουσιάσεις βιβλίων. Κατάλληλο για όλες τις ηλικίες, θα ενθουσιάσει όλους τους φίλους του βιβλίου.