Πραγματοποιήθηκε σήμερα η 1η συνάντηση όσων μαθητών/μαθητριών της Β΄τάξης συμμετέχουν κατά το τρέχον σχολικό έτος στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τον ανωτέρω τίτλο. Το πρόγραμμα επιμελούνται και υλοποιούν ο υπογράφων με την Αλεξάνδρα Παπακυρίλλου (μαθηματικό). Σύμφωνα με την υπ’ Αρ. Πρωτ.:190790/Δ7/04-12-2019 του ΥΠΑΙΘ, το παρόν πρόγραμμα εντάσσεται στη θεματολογία: υγιεινή διατροφή, αγωγή του καταναλωτή, αγωγή υγείας στο αειφόρο σχολείο.

Κατά τη συνάντηση αυτή τέθηκαν οι βραχυπρόθεσμοι στόχοι για τον ερχόμενο μήνα και συζητήθηκαν σε αδρές γραμμές οι μελλοντικότερες προτεινόμενες δράσεις της ομάδας.

Για το τέλος της συνάντησης, ο υπογράφων επεφύλαξε στα μέλη της ομάδας μια γευσιγνωσία βιολογικού αρτοπαρασκευάσματος από βρώμη χωρίς γλουτένη, 16ωρης ωρίμασης με ξινό προζύμι, και με χαρακτηριστικά υπερτροφίμου βάσει των συστατικών του: μοβ καλαμποκάλευρο από το Περού, λιναρόσπορος ελληνικός, σπόροι chia από τη Βολιβία, και σουσάμι ποικιλίας Έβρου.  😉