ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΙΤΣΙΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ – 3/Θ ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΗΝΟΥ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ Γ΄& Δ΄

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΗΣ ΤΗΝΟΥ

Συγγραφέας: ΚΙΤΣΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ στις 2012/12/09

Η Τήνος των ρωμαϊκών χρόνων στάθηκε τόπος εξορίας, ενώ στους βυζαντινούς χρόνους είχε υπαχθεί στο Θέμα Αιγαίου Πελάγους. Ακολούθησε η περίοδος της ενετοκρατίας, οπότε η Τήνος είναι το μόνο νησί του    Αιγαίου που τελεί υπό την κυριαρχία της χριστιανικής Βενετίας, βρίσκεται σε στενή πνευματική σχέση με τον  δυτικοευρωπαϊκό πολιτισμό και διατηρεί το πατροπαράδοτο καθεστώς των προνομίων και εθίμων.  Ο Πύργος πήρε    το όνομά    του μάλλον από τον Πύργο των Αρβανιτών, αταύτιστον οχυρωμένο χώρο στο κέντρο της Οξωμεριάς, όπου κατέφευγαν οι βοσκοί Αρβανίτες (στον Πύργο σώζεται ακόμα το επώνυμο Αλμπανέζος) σε επιδρομές πειρατών. Ο Δ. Ζ. Σοφιανός επισημαίνει ότι η πριν από κάποιες δεκαετίες μετονομασία του   Πύργου   σε   Πάνορμο   προξενεί   σύγχυση,     αφού Πάνορμος ονομάζονται, εξαιρώντας τον Πύργο, και ο παραλιακός συνοικισμός και το λιμάνι, προτείνει   λοιπόν την επαναφορά της ονομασίας Πύργος. Στον Αγώνα του 1821 οι Πανορμίτες πρόσφεραν πολλά.