BULLΥING

εργασία της Ναταλίας Μπάτσιου

Εικόνα1

Αφορά σε μια κατάσταση κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.

Αποτελεί φαινόμενο που ενισχύεται από τη λάθος αντιμετώπισή του, καθόσον τα

περισσότερα περιστατικά αποσιωπούνται, διότι θεωρείται ότι στιγματίζουν τους θύτες, τα θύματα και το κύρος του σχολείου.

Ωστόσο, το φαινόμενο αυτό έχει πολλές και σοβαρές επιπτώσεις, τόσο στη σωματική και ψυχική υγεία, όσο και στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη του παιδιού, ενίοτε με επικίνδυνες συνέπειες και τραγικά αποτελέσματα.

Οι πιο συνηθισμένες εκδηλώσεις ενδοσχολικής βίας είναι:

• Χειρονομίες, σπρωξιές, ξυλοδαρμοί.
  • Φραστικές επιθέσεις, βρισιές, απειλές, προσβολές.
  • Εκβιασμοί, καταστροφή προσωπικών αντικειμένων.
  • Κλοπές.
  • Σεξουαλική παρενόχληση, κακοποίηση.
  • Αποκλεισμός από παρέες, παιχνίδια, δραστηριότητες.

Ενδείξεις που πιθανόν να υποδηλώνουν ότι ένα παιδί έχει πέσει θύμα σχολικού εκφοβισμού είναι:

• Μειωμένη διάθεση ή άρνηση να πάει στο σχολείο με πρόσχημα αδιαθεσία.
  • Αδικαιολόγητες απουσίες.
  • Απροσδόκητη μαθησιακή πτώση που αποτυπώνεται με βαθμούς που πέφτουν.
  • Στα διαλείμματα περνά το χρόνο του γύρω από τους εκπαιδευτικούς και τα γραφεία.
  • Αλλάζει τις διαδρομές από και προς το σχολείο.
  • Τα ρούχα του είναι συχνά κατεστραμμένα.
  • Έχει σημάδια και μελανιές στο σώμα ή άλλες ενδείξεις επίθεσης και αποφεύγει να εξηγήσει πώς συνέβησαν.
  • Χάνει συχνά τα πράγματά του.
  • Ζητάει συχνά λεφτά.

Ο γονιός οφείλει:

• Να συζητά με το παιδί του για τα δικαιώματά του, τους κανόνες συμπεριφοράς στο σχολείο και τους τρόπους αντιμετώπισης του φαινομένου.
  • Να ενισχύει τη φιλία και να αναδεικνύει την αλληλεγγύη της παρέας.
  • Να ενημερώνεται από του εκπαιδευτικούς για τη συμπεριφορά του παιδιού του εντός του σχολείου.
  • Να διαβεβαιώσει το παιδί – θύμα ότι δεν ευθύνεται το ίδιο για ό,τι έχει συμβεί.
  • Να του υπενθυμίζει ότι το νοιάζεται και ότι ο ρόλος του είναι να το προστατεύει.
  • Να το παροτρύνει σε συζήτηση για σχετικά θέματα και να του εξηγεί ότι η κοινοποίηση περιστατικών δεν αποτελεί «κάρφωμα».
  • Να απευθύνεται έγκαιρα στους εκπαιδευτικούς και στη διεύθυνση του σχολείου.
  • Να ζητήσει τη βοήθεια ειδικού ψυχικής υγείας, εφόσον το κρίνει αναγκαίο.

BULLΥING – ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ = ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ

Το Bullying είναι:
• Βία Άμεση ή Έμμεση
• Σκόπιμη
• Αναίτια – Απρόκλητη
• Επαναλαμβανόμενη
• Από Ισχυρότερους προς Αδύναμους

Σκοπός του Θύτη είναι να:
• Προκαλέσει Σωματικό ή Ψυχικό Πόνο στο Θύμα
• Αποκτήσει Υπεροχή
• Κυριαρχία έναντι του Θύματος
• ‘Καταξιωθεί’ στο Περιβάλλον του

Αφορμή αποτελεί κάποια Αδυναμία, Μειονεξία, Διαφορετικότητα, Μειονότητα ή Ιδιαιτερότητα  του Θύματος, π.χ. Μαθησιακή Δυσκολία ή Αριστεία, ΔΕΠΥ, ΑΜΕΑ, Εμφάνιση, Θρησκεία, Φυλή, Εθνικότητα, Σεξουαλική Προτίμηση.
Το Bullying Δεν Περιορίζεται στο Σχολείο, αλλά Υπάρχει Παντού, ακόμη και στο Πανεπιστήμιο.
ΕΙΔΗ BULLYING

Η Βία – Bullying μπορεί να είναι:
• Σωματική (> Αγόρια), π.χ. Κλωτσιές, Μπουνιές,Χτυπήματα, Σπρωξίματα, Μικροληστείες κλπ.
• Λεκτική (> Κορίτσια), π.χ. Συκοφαντικές, Αρνητικές – Ταπεινωτικές Φήμες με Σκοπό
την Κοινωνική Υποτίμηση και Απομόνωση του Θύματος, Σεξουαλική Παρενόχληση, Απειλές, Βρισιές, Υποτιμητικά Παρατσούκλια κλπ.
• Ηλεκτρονική – Cyber Bullying, π.χ. Ενοχλητικά, Ταπεινωτικά, Απαξιωτικά, Εξευτελιστικά Μηνύματα και Φωτογραφίες ή Σχόλια, Απειλές, Εκβιασμοί μέσω κινητών ή internet.
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ CYBER BULLYING – INTERNET & ΚΙΝΗΤΑ

Οι Θύτες Διατηρούν την Ανωνυμία τους και Απευθύνονται σε Ευρύ Κοινό. Αισθάνονται  Μειωμένη Ευθύνη για τις πράξεις του, όταν είναι πίσω από έναν Υπολογιστή, σε σχέση με την «Πρόσωπο με Πρόσωπο» Αντιμετώπιση.
Σύμφωνα με έρευνα (NCPC Cyberbullying Research Report, 2006):
• 43% των Εφήβων 13 ως 17 ετών, θύματα Ηλεκτρονικού Εκφοβισμού τουλάχιστον 1 φορά την Εβδομάδα.
• 77% των θυτών ήταν άτομα που Γνώριζαν
• Κορίτσια συχνότερα θύματα (51%), από τα Αγόρια (37%)
• 90% Θύματα Cyber bullying, είχαν Υποστεί & Άλλου Είδους Bullying

ΠΩΣ  ΘΑ  ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΤΟ  BULLYING ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΙΚΟ ΠΕΙΡΑΓΜΑ;
Όταν καταντάει ενοχλητκό, αλλά ο Θύτης εξακολουθεί να ενοχλεί – βασανίζει το Θύμα.