Οι τρεις ιεράρχες

Δημοσιευμένο στις 7 Φεβρουαρίου 2017 Κατηγορία: Γενικά από Αποστολίδου Γεσθημανή  Με ετικέτα

media-share-0-02-05-47d711c6f2bcb456b7e6748da991a1590692d01901dc999dd41fa4500f9fce41-Picture   Την  Παρασκευή  27  Ιανουαρίου πραγματοποιήθηκε  στην εκκλησία της Αγίας Παρασκευής η γιορτή των τριών Ιεραρχών από την Ε΄ τάξη του 11ου Δημοτικού Σχολείου, την τάξη μας. Το κάθε παιδί είχε αναλάβει τον δικό του ρόλο όπου παρουσίαζε την ζωή και το έργο του  Μέγα Βασιλείου, του Γρηγόριου του Θεολόγου και του Ιωάννη του Χρυσόστομου.

Όλοι δουλέψαμε πολύ σκληρά για να βγάλουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Μιλήσαμε για τον  βίο, τις σπουδές και τις απόψεις  των τριών  πατέρων της εκκλησίας. Ο καθένας τους υπήρξε σοφός δάσκαλος, ακούραστος κοινωνικός εργάτης, υπέρμαχος της ορθοδοξίας, σε μια εποχή που οι αιρέσεις είχαν κυριαρχήσει. Αγάπησαν με πάθος τα γράμματα και αγωνίστηκαν για την αλήθεια και την δικαιοσύνη.

Την γιορτή παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί  του 11ου Δημοτικού Σχολείου ,του 6ου Δημοτικού Σχολείου καθώς και οι γονείς των παιδιών .

Στο τέλος  όλοι ήμασταν πραγματικά χαρούμενοι και ικανοποιημένοι από τα συγχαρητήρια που δεχτήκαμε από όλους.

ΜΠΑΤΣΙΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ                    ΣΟΦΙΑ ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΥ