Δωρεά στη unicef

Δημοσιευμένο στις 21 Απριλίου 2016 Κατηγορία: unicef,Σχολεία υπερασπιστές των παιδιών 2015-2016 από Αποστολίδου Γεσθημανή  Με ετικέτα ,

P4160056Το Σάββατο 16 Απριλίου 2016 , ο μαθητής της Τρίτης τάξης του 11ου Δ.Σ. Γιαννιτσών Γιάννης Ψαθάκης ,ευαισθητοποιημένος από τη συμμετοχή του στο Πρόγραμμα της UNICEF «Σχολεία Υπερασπιστές των Παιδιών 2016», αυθόρμητα και με πρωτοβουλία καθαρά δική του, αποφάσισε να ζητήσει από τους /τις συμμαθητές/τριές του να προσφέρουν στη unicef τα χρήματα που θα διέθεταν για το δώρο του, ώστε να βοηθήσουν τα παιδιά που έχουν ανάγκη και να τα δώσουν χαρά.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της τάξης, επηρεασμένοι και αυτοί από τη συμμετοχή τους στοP4180253 Πρόγραμμα, ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό,  με αποτέλεσμα να συγκεντρώσουν από το υστέρημά τους περίπου 200 ευρώ, τα οποία τοποθέτησαν σε αυτοσχέδιο κουμπαρά που επινόησε και φιλοτέχνησε ο ίδιος ο Γιάννης Ψαθάκης.

Στις 20-P10507664-2016 συνοδεία του πατέρα του Γιάννη, αντιπροσωπεία των μαθητών στην οποία συμμετείχε και ο εορτάζων κατέθεσε τα χρήματα στο τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ υπέρ της UNICEF.

Τα κίνητρα ήταν καθαρά αλτρουιστικά και  θα μπορούσε να αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση η αξιέπαινη πράξη του μαθητή.

Μπράβο, Γιάννη!

Η δασκάλα της τάξης