Εκλογές της τάξης μας

Δημοσιευμένο στις 19 Οκτωβρίου 2015 Κατηγορία: Βίντεο,Γ΄τάξη,Εργασίες μαθητών,Μελέτη από Αποστολίδου Γεσθημανή  Με ετικέτα

Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε στην τάξη μας εκλογές.
Στην αρχή η δασκάλα μας επέλεξε τα παιδιά που θα ήταν η εφορευτική επιτροπή. Η εφορευτική επιτροπή μοίρασε σε κάθε παιδί ένα χαρτί με τα ονόματα όλων των παιδιών της τάξης και ένα φάκελο.
Κάθε μαθητής πήγαινε πίσω από την κουρτίνα της τάξης, σημείωνε με σταυρό τα ονόματα των παιδιών που ήθελε να ψηφίσει, μέχρι πέντε άτομα, έβαζε το χαρτί στον φάκελο και τον έριχνε σε ένα κουτί που στήθηκε στο κέντρο της τάξης και ονομάζεται <<κάλπη>>.
Όταν τελείωσε η διαδικασία της ψηφοφορίας, η εφορευτική επιτροπή άνοιγε κάθε φάκελο και διάβαζε τα ονόματα των παιδιών που είχαν σταυρό. Η δασκάλα μας σημείωνε τις ψήφους κάθε παιδιού στον πίνακα.
Όταν τελείωσε η διαδικασία της καταμέτρησης των ψήφων η δασκάλα ανακοίνωσε το εκλογικό αποτέλεσμα το οποίο ήταν το εξής:

α) Πρόεδρος: Βαφειάδης Χαράλαμπος (9 ψήφοι)
β)Αντιπρόεδρος: Αλεξιάδου Ελευθερία (6 ψήφοι)
γ) Γραμματέας: Καστάνογλου Ελένη (6 ψήφοι)
δ) Ταμίας: Καφετζάκη Βιργινία (6 ψήφοι)
ε)Μέλος: Σταμενίτη Κωνσταντίνα (5 ψήφοι)
στ)Μέλος: Βαφειάδου Μαρία (5 ψήφοι)
ζ) Μέλος: Κασαπίδου Έλενα (5 ψήφοι)
η) Μέλος: Ρεντάκη Ελπίδα (5 ψήφοι)

Καστάνογλου Ελένη, Γ΄τάξη