Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή ημέρα καθαρισμού

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Καθαρισμού, 8-10 Μαΐου καθιερώθηκε πανευρωπαϊκά για να αναδείξει το σημαντικό πρόβλημα της ρύπανσης του φυσικού περιβάλλοντος με απορρίμματα και την άμεση ανάγκη για μια πιο περιβαλλοντικά υπεύθυνη συμπεριφορά απ’ όλους.

Γι’ αυτό,  κι εμείς  στα πλαίσια του Προγράμματος Κλιματικό Χάος που πραγματοποιούμε στην τάξη μας ,συμμετείχαμε στις δράσεις του σχολείου μας και βάλαμε ένα χεράκι οργανώνοντας το δικό μας καθαρισμό σε μέρος της αυλής του σχολείου μας,του αύλειου χώρου της εκκλησίας μας και του πάρκου της γειτονιάς μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄τάξης