Πως φαντάζομαι ότι θα είναι ο κόσμος μας αν υπάρχει παντού ΕΙΡΗΝΗ

Δημοσιευμένο στις 21 Ιανουαρίου 2014 Κατηγορία: 2013-1014,Εργασίες μαθητών από Αποστολίδου Γεσθημανή  Με ετικέτα ,

Ανώνυμο-6 αντίγραφο

Μερικές  φορές  σκέφτομαι  πως  αν  υπήρχε  ειρήνη  δεν  θα  υπήρχαν φοβισμένοι άνθρωποι και ορφανά παιδιά.

Δεν  θα υπήρχαν  τα  πεδία  μάχης  ,  η φτώχεια,   η  πείνα  κι  ο φόβος  για τον θάνατο  να κυριεύουν την καρδιά. Δεν  θα  υπήρχαν  άνθρωποι θύματα  πολέμου  ανάπηροι,  σημαδεμένοι  για  μια  ζωή  από  την  δυστυχία. Ο  πόλεμος  θα  ήταν μια  κακιά ανάμνηση. Τα  όπλα  δε  θα  χρησιμοποιούνταν  και  τα  λεφτά  που  ξοδεύονταν για  αυτά  θα  δίνονταν  για σχολεία  και  νοσοκομεία.Επίσης  στα  δάση  που  κάηκαν, οι  άνθρωποι  θα  φύτευαν καινούργια  δέντρα   και  έτσι  το  περιβάλλον   θα  ήταν  πολύ καλύτερο .

Μακάρι  τα  σκοτεινά  χρόνια  του  πολέμου  να  ξεχαστούν  και  να  ανατείλει  ένας  νέος  ήλιος,  ο  ήλιος  της  αγάπης , μια  νέα  εποχή,  η  εποχή  της  ειρήνης.

Χρήστος Ποντίδης , Δ΄Τάξη