Έθιμο «ΚΛΕΙΔΩΝΑ»

Δημοσιευμένο στις 9 Νοεμβρίου 2013 Κατηγορία: 2013-1014,Εργασίες μαθητών από Αποστολίδου Γεσθημανή  Με ετικέτα

pot_waterΈθιμο το οποίο έχει εκλείψει με το πέρασμα των χρόνων, ήταν το έθιμο το «ΚΛΕΙΔΩΝΑ». Το απόγευμα της ημέρας που γιορταζόταν ο «Άγιος Γεώργιος», μετά το πανηγύρι που γινόταν στην εκκλησία έξω από το χωριό «Λουτρό» της Μακεδονίας, μια ομάδα κοριτσιών στόλιζε μια κοπέλα του χωριού νύφη , που στα χέρια της κρατούσε μία κανάτα με νερό και κορόμηλα. Με κλαδιά κορομηλιάς ράντιζε τα κορίτσια του χωριού που τραγουδούσαν και χόρευαν. Το παραπάνω δρώμενο συνεχιζόταν στην πλατεία του χωριού, οπότε και ακολουθούσε γλέντι από όλο το χωριό.
Η Υδροφόρος, τα ριζικάρια και οι μαντινάδες

Ο Κλήδονας είναι ένα ελληνικό έθιμο που τελείται στις 24 Ιουνίου, την ημέρα του Αγίου Ιωάννου, στην Κρήτη ως εξής :

Την παραμονή του Αϊ-Γιαννιού, οι ανύπανδρες κοπέλες μαζεύονται σε ένα από τα σπίτια του χωριού, όπου αναθέτουν σε κάποια ή σε κάποιες από αυτές να φέρουν από το πηγάδι ή την πηγή το «αμίλητο νερό».  Επιστρέφοντας στο σπίτι όπου τελείται ο κλήδονας, το νερό μπαίνει σε πήλινο δοχείο, την υδροφόρο, στο οποίο η κάθε κοπέλα ρίχνει ένα αντικείμενο (μήλο πράσινο ή κόκκινο, κόσμημα, κλειδί κ.α.), το λεγόμενο ριζικάρι. Στη συνέχεια το δοχείο σκεπάζεται με κόκκινο ύφασμα, το οποίο δένεται γερά με ένα κορδόνι («κλειδώνεται») και τοποθετείται σε ταράτσα ή άλλο ανοιχτό χώρο. Εκεί παραμένει όλη τη νύχτα υπό το φως των άστρων. Οι κοπέλες επιστρέφουν ύστερα στα σπίτια τους. Λέγεται ότι τη νύχτα αυτή θα δουν στα όνειρά τους το μελλοντικό τους σύζυγο.
Ανήμερα του Αϊ-Γιαννού, αλλά πριν βγει ο ήλιος -ώστε να μην εξουδετερωθεί η μαγική επιρροή των άστρων-, η υδροφόρος νεαρή της προηγουμένης φέρνει μέσα στο σπίτι το αγγείο. Το μεσημέρι, ή το απόγευμα, συναθροίζονται πάλι οι ανύπανδρες κοπέλες. Αυτήν τη φορά όμως στην ομήγυρη μπορούν να συμμετέχουν και παντρεμένες γυναίκες, συγγενείς και γείτονες και των δύο φύλων, καλεσμένοι για να παίξουν το ρόλο μαρτύρων της μαντικής διαδικασίας.
Καθισμένη στο κέντρο της συντροφιάς, η υδροφόρος νεαρή ανασύρει ένα-ένα από το αγγείο τα αντικείμενα, που αντιστοιχούν στο «ριζικό» κάθε κοπέλας και μια άλλη, κάποια που έχει ποιητικό ή μαντικό ταλέντο απαγγέλει ταυτόχρονα τυχαίες μαντινάδες. Μαντινάδες που είναι επηρεασμένες απλώς και μόνο από τη θέα του ριζικαριού, αφού η μαντιναδολόγος δεν ξέρει σε ποιον ανήκει το κάθε ριζικάρι. Η μαντινάδα που αντιστοιχεί στο αντικείμενο (ριζικάρι) της κάθε κοπέλας θεωρείται ότι προμηνάει το μέλλον της και σχολιάζεται από τους υπόλοιπους, που προτείνουν τη δική τους ερμηνεία σε σχέση με την ενδιαφερόμενη.

Πηγή:1ο Γυμνάσιο Γλυκών νερών

Απόστολος Κυπαρίσσης, Δ΄Τάξη