Ταξίδι ζωγραφικής στο διάστημα από τους μαθητές της Τετάρτης τάξης του 1ου Δ.Σ. Γιαννιτσών

Δημοσιευμένο στις 21 Νοεμβρίου 2011 Κατηγορία: Βίντεο,Διαγωνισμοί από Αποστολίδου Γεσθημανή  Με ετικέτα ,

Δορυφορικό Πρόγραμμα Galileo

Το Πρόγραμμα Galileo πρόκειται να αρχίσει την εκτόξευση τουλάχιστον 27 δορυφόρων, οι οποίοι θα σχηματίζουν αστερισμό, σε τροχιά άνω των 20.000 χλμ από τη Γη. Οι δύο πρώτοι δορυφόροι προγραμματίζονται να εκτοξευθούν το τρίτο τρίμηνο του 2011, χρησιμοποιώντας έναν πύραυλο για να τους πάνε στο διάστημα. Ένας από αυτούς τους δορυφόρους θα πάρει το όνομα ενός παιδιού που ζει στο Βέλγιο και ο άλλος θα πάρει το όνομα ενός παιδιού που ζει στη Βουλγαρία. Οι επόμενοι δορυφόροι θα λάβουν επίσης το όνομα ενός παιδιού από ένα κράτος μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Εμείς οι μαθητές της Τετάρτης τάξης του 1ου Δ.Σ. Γιαννιτσών συμμετέχουμε στο διαγωνισμό προκειμένου να :

δώσουμε  το όνομά μας σε ένα Δορυφόρο του Προγράμματος Galileo που θα εκτοξευτεί στο Διάστημα!