Τη διάκριση Diploma έλαβε το 7ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου, το οποίο συμμετείχε στον 18o Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης Castello Di Duino με τη συγγραφή ποιημάτων από μαθητές της Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού με θέμα τη “Nοσταλγία” και υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κο Γουλιέλμο Δούναβη.

Ο Διεθνής Διαγωνισμός Ποίησης Castello Di Duino διοργανώνεται από τον πολιτιστικό σύλλογο «Ποίηση και Αλληλεγγύη» σε συνεργασία με το Collegio del Mondo Unito dell’Adriatico, με την υποστήριξη της UNESCO, του Πρίγκιπα Carlo Alessandro della Torre e Tasso del Castello di Duino, του Δήμου του Duino, της Muggia, της CEI (Central European Initiative), του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού Ιταλίας κ.ά.

Ο διαγωνισμός ποίησης, ο οποίος είναι ένας από τους σημαντικότερους σε διεθνές επίπεδο, διοργανώνεται κάθε χρόνο επ’ ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης και απευθύνεται σε νέους μέχρι 30 ετών. Έως σήμερα έχουν συνολικά συμμετάσχει περίπου 11.000 άτομα.