Προστασία από Ιούς των υπολογιστών.

Ταυτότητα μ-σεναρίου

Τίτλος : Προστασία από Ιούς των υπολογιστών.
Γνωστικό Αντικείμενο : Πληροφορική.

Λειτουργικά Συστήματα και Ασφάλεια Πληροφοριακών Συστημάτων

Τάξη : Τάξη Β ΕΠΑΛ, Τομέας Πληροφορικής
Διδακτικός Σκοπός: Σκοπός της δραστηριότητας, η κατανόηση της λειτουργίας των ιών και η χρήση αντιϊικών προγραμμάτων (Antivirus) .
Διδακτικοί Στόχοι: Στο τέλος της δραστηριότητας ο μαθητής θα πρέπει να:

1. Να εγκαθιστούν ένα αντιϊικό πρόγραμμα.

2. Να διενεργούν προληπτικό έλεγχο για μόλυνση από ιούς.

3. Να αποκαθιστούν ένα μολυσμένο από ιούς σύστημα.

Συνοπτική Περιγραφή: Ο εκπαιδευτικός καλεί τους μαθητές να αναφέρουν περιστατικά σχετικά με τους Ιούς και τις επιπτώσεις που είχαν από αυτούς. Για κάθε περιστατικό που αναφέρουν παρεμβαίνει για να  εξηγήσει τυχών παρανοήσεις και να προσθέσει πληροφορίες για το είδος του Ιού και των τρόπο που αυτός επηρεάζει την λειτουργία του Η/Υ .

Ολοκληρώνει την συζήτηση και στη συνέχεια παρουσιάζει τον τρόπο λειτουργίας των ιών και τα προβλήματα που αυτοί προκαλούν, καθώς και τους τρόπους αντιμετώπισης των προβλημάτων.

. Δημιουργούν ομάδες των δύο ατόμων για κάθε υπολογιστή και εγκαθιστούν το πρόγραμμα Panta antivirus  (προτείνετε από την Τεχνική Στήριξη του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ).

Οι μαθητές ενεργοποιούν την προστασία του υπολογιστή σε πραγματικό χρόνο.

Ξεκινούν τη σάρωση του σκληρού δίσκου του υπολογιστή για εύρεση ιών. Συζητούν τα μηνύματα που παράγει το πρόγραμμα. Ο εκπαιδευτικός παρεμβαίνει όπου χρειάζεται και επεξηγεί τα μηνύματα του προγράμματος και τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για την απομάκρυνση των ιών.

Οι μαθητές απενεργοποιών την σάρωση του σκληρού δίσκου και επανέρχονται στις αρχικές τους θέσεις,.

Πρόσθετα Στοιχεία: Κατά την εγκατάσταση του αντιϊικού προγράμματος, ο εκπαιδευτικός θα πρέπει να καταχωρίσει σε όλους τους υπολογιστές τον κωδικό του διαχειριστή (εκτέλεση ως). Ένας ή περισσότεροι  υπολογιστές μπορεί να έχουν μολυνθεί από ιό που εμποδίζει την εγκατάσταση του αντιϊικού προγράμματος και ενδέχεται να  χρειαστεί η εκκίνηση του υπολογιστή σε ασφαλή λειτουργία.

ΤΑΞΗ/ΤΜΗΜΑ: ………………. ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:……………………………………………………… …………..

Πώς μπορώ να προστατευθώ από τους ιούς;

• Εγκαθιστώ στον υπολογιστή ένα πρόγραμμα προστασίας από ιούς .

Ανατροφοδότηση

Εγκαταστήστε ένα πρόγραμμα προστασίας από ιούς. Στην επιφάνεια εργασίας υπάρχει το εκτελέσιμο αρχείο Panta antivirus.             Εκτελέστε το αρχείο ως διαχειριστής (εκτέλεση ως) και ακολουθείστε τα βήματα για την εγκατάσταση του προγράμματος.

Πώς μπορώ να προστατευθώ από την εισβολή νέων ιών;

·         Ενημέρωση του προγράμματος.

Ανατροφοδότηση

Για να είναι περισσότερο αποτελεσματικό, ένα πρόγραμμα προστασίας από ιούς πρέπει να είναι πάντα ενημερωμένο, Έτσι μόλις ολοκληρωθεί η εγκατάσταση επιλέγουμε ενημέρωση του προγράμματος πατώντας το εικονίδιο των ρυθμίσεων (γρανάζι). Εξ ορισμού βέβαια οι ενημερώσεις λαμβάνονται αυτόματα σε χρονικά διαστήματα που  επιλέγει το πρόγραμμα. Εξυπακούεται ότι για την ενημέρωση θα πρέπει να υπάρχει σύνδεση  στο Internet.

Πώς μπορώ να κάνω έλεγχο για το αν έχω προσβληθεί από ιό ;

·         Σκανάρισμα του συστήματος.

Ανατροφοδότηση

Ξεκινήστε τη  σάρωση του σκληρού δίσκου του υπολογιστή, πατώντας το scan στην μπάρα εντολών του προγράμματος, για εύρεση ιών. Διαβάστε τα μηνύματα που παράγει το πρόγραμμα και αν  χρειαστεί κάνουμε τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν για την απομάκρυνση των ιών σύμφωνα με τις υποδείξεις του προγράμματος.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προστασία από Ιούς των υπολογιστών.

Καλημέρα κόσμε!