H 1η μου δημοσίευση

3. Book cover 2017b ISBN

4. BookCover 2018 ISBN

Μουσική συνοδεία για απαγγελία στίχων του Μπ. Μπρεχτ

Ανεβάζονας το πρώτο βίντεο, θα ήθελα να σημειώσω, ότι κατά την ακρόαση της μελωδίας του Vim Mertens: Humility (ταπεινότητα), το Νοέμβριο του 1993, είχαμε επισκεφτεί με μαθητές της Ε΄ Δημοτικού την τότε Υπουργό Πολιτισμού Μελίνα Μερκούρη στο γραφείο της, και με την εν λόγω μουσική, τέσσερις μαθητές της τάξης της απήγγειλαν τους παρακάτω στίχους του Βertolt Brecht.

Στρατηγέ, το τανκ σου είναι γερό όχημα

Ισοπεδώνει ολόκληρα δάση

και αφανίζει εκατοντάδες ανθρώπους.

Αλλά έχει ένα ελάττωμα

Χρειάζεται οδηγό.

Στρατηγέ, το βομβαρδιστικό σου είναι πανίσχυρο.

Πετάει πιο γρήγορα απ’ τον άνεμο

και σηκώνει περισσότερο βάρος κι απ’ τον ελέφαντα.

Αλλά έχει ένα ελάττωμα:

χρειάζεται πιλότο.

Στρατηγέ, ο άνθρωπος είναι πολύ χρήσιμος.

Μπορεί να πετάξει

και μπορεί να σκοτώσει.

Αλλά έχει ένα ελάττωμα:

Μπορεί να σκεφτεί.

(Ελεύθερη διασκευή ποιήματος: Μπ. Μπρεχτ / Νοέμβριος 1993)

Εμφάνιση δύο διαθέσιμων μονάδων

SoudixaLogo5

Σήμερα 06.06.2017, καταφέραμε με επιτυχία να προσθέσουμε στο blog μας ένα ρολόι καθώς και ένα ημερολόγιο. Και από τη στιγμή που πραγματοποιήσαμε τις παραπάνω αλλαγές, θα προσπαθήσουμε τις επόμενες ημέρες να προσθέσουμε και άλλες διαθέσιμες μονάδες.

Η δημιουργία του blog μου

Η διαδικασία δημιουργίας του εν λόγω blog, με την παρότρυνση και τις συμβουλές της επιμορφώτριάς μας, φαίνεται ότι γίνεται μία αρκετά ενδιαφέρουσα καινούρια δραστηριότητα. Το παρόν άρθρο είναι το δεύτερο άρθρο, ενώ το πρώτο άρθρο είχε τίτλο: η 1η μου δημοσίευση.

Η 1η μου δημοσίευση

Στα πλαίσια της πρώτης επαφής με την απόκτηση της πληροφορίας για το πως θα είμαστε σε θέση να φανούμε λειτουργικοί στις δραστηριότητες του blog, αισιοδοξούμε ότι θα προχωρήσουμε βήμα-βήμα.

Λέξη κλειδί: λειτουργικοί