Συνταξιοδοτήσεις 20140430Με τη διαχείριση  των αιτήσεων συνταξιοδότησης  ασχολήθηκε η ομάδα του τμήματος μισθοδοσίας (οικονομικό τμήμα) της Διεύθυνσης  Π.Ε. Βοιωτίας. Ο συγχρονισμός της διαδικασίας υποβολής  των αιτήσεων  συνταξιοδότησης με την διεκπεραίωση των αιτήσεων μετάθεσης μας  δημιουργεί οπωσδήποτε προβλήματα και πίεση. Συγκεκριμένα, οι υπάλληλοι που ασχολούνται με το ηλεκτρονικό μητρώο (e-data) δεν μπορούν να συμβάλουν στη διαδικασία της προεργασίας -η οποία ξεκινά αμέσως μετά την υποβολή της αίτησης -επειδή  έχουν φόρτο εργασίας με την επεξεργασία και τον έλεγχο  των αιτήσεων μετάθεσης. Όπως είναι γνωστό  το ΔΑΥΚ  ενημερώνεται με σχεδόν όλα τα στοιχεία που διατηρούνται στον Προσωπικό Μητρώο του εκπαιδευτικού -που τώρα  πια διατηρείται και σε ηλεκτρονική μορφή -και επομένως η συνεργασία των υπαλλήλων του Μητρώου  είναι λειτουργικά αναντικατάστατη.  Ως επιπρόσθετη δυσκολία καταγράφεται το γεγονός ότι οι μεταταχθέντες  διοικητικοί υπάλληλοι διαχειρίζονται για  πρώτη χρονιά τις κρίσιμες αυτές διαδικασίες χωρίς οι περισσότεροι να έχουν προηγούμενη εμπειρία -μια και υπηρετούσαν σε θέσεις εκπαιδευτικών-  και επιπλέον έχει επέλθει μεγάλη μείωση στον αριθμό των υπαλλήλων που υποστηρίζουν τις λειτουργίες της γραμματείας.

ΟΙ αιτήσεις που έχουν υποβληθεί κινούνται στα συνηθισμένα, για κάθε έτος, επίπεδα και συγκεκριμένα είναι 16 αιτήσεις εκπαιδευτικών ΠΕ 70  3 εκπαιδευτικών ΠΕ 60 και 1 εκπαιδευτικού ΠΕ 06. Όπως είναι αναμενόμενο ένας αριθμός γύρω στις 4-5 θα ανακληθούν μέσα στο επόμενο διάστημα.