Από το ΥΠΔΜΘ παραλάβαμε με Αρ.Πρωτ. 23339/Δ2/05-03-2012 την παρακάτω εγκύκλιο που υπογράφει ο γενικός γραμματέας Β. ΚΟΥΛΑΪΔΗΣ.

ΘΕΜΑ: Επικαιροποίηση στοιχείων εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας στο σύστημα eDatacenter και στο σύστημα survey.

Για το σωστό προγραμματισμό και πραγματοποίηση των ενεργειών των αρμοδίων υπηρεσιών της Κ.Υ. του ΥΠΔΒΜΘ, ήτοι μεταθέσεων, αποσπάσεων, διορισμών, συμπλήρωση στοιχείων τριμήνων κ.ά., απαραίτητη προϋπόθεση είναι τα στοιχεία στα οποία βασίζονται οι ενέργειες αυτές να είναι ορθά και πλήρη. Θα πρέπει επομένως οι αρμόδιοι για την καταχώριση των στοιχείων αυτών –όπως εξάλλου οφείλουν– να ενημερώνουν, όπως πολλές φορές έχει τονιστεί, το survey και το e-Datacenter, τα ηλεκτρονικά συστήματα καταγραφής και αποτύπωσης των στοιχείων των σχετικών με τα σχολεία και τους υπηρετούντες εκπαιδευτικούς.

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ 13 ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

Όπως προκύπτει όμως από τον επισυναπτόμενο πίνακα των στοιχείων της ενημέρωσης καρτέλας σχολείων στο survey, υπάρχει σε πολλές περιπτώσεις χαμηλό ποσοστό ενημέρωσης των στοιχείων αυτών. Επίσης, υπάρχει μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών τα στοιχεία των οποίων δεν έχουν καταχωρισθεί ποτέ στο eDatacenter.

Έπειτα από τα παραπάνω, θέτοντας υπόψη σας ότι για μεν τις καταχωρίσεις στο survey υπεύθυνοι είναι οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων (άρθρο 7, παρ.2 του ν. 3848/2010), για δε τις καταχωρίσεις στο e-Datacenter οι Διευθυντές Εκπαίδευσης, παρακαλούμε να φροντίσετε για τα ακόλουθα, ως τις 12-03-2012, οπότε και θα πρέπει να έχει γίνει ενημέρωση από το 100% των σχολείων ευθύνης σας στο survey:

1. Στο σύστημα καταγραφής των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης survey να γίνει επικαιροποίηση των στοιχείων, ώστε τα γενικά στατιστικά να μην παρουσιάζουν έλλειψη ως προς τη συμπλήρωση. Να δοθεί ιδιαίτερη βαρύτητα κατά τη συμπλήρωση-επικαιροποίηση σε ό,τι αφορά:

α) Στην καρτέλα Α1, στην ορθότητα συμπλήρωσης του στοιχείου Ομάδας Σχολείου.

β) Στις καρτέλες Β1 και Β2, στους εκπαιδευτικούς που είναι τοποθετημένοι στη σχολική μονάδα και στη σχέση τοποθέτησής τους σε αυτή – εάν, δηλαδή, υπηρετούν οργανικά, από διάθεση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, με απόσπαση κ.τ.λ.

γ) Στις καρτέλες του μαθητικού δυναμικού, στη σωστή δήλωση όλων των τμημάτων μαθητικού δυναμικού της σχολικής μονάδας. Ιδιαίτερη προσοχή να δοθεί στην ορθή αποτύπωση των συνδιδασκαλιών τάξεων που διεξάγονται στα Ολιγοθέσια Δημοτικά Σχολεία.

2. Στο ηλεκτρονικό σύστημα eDatacenter και συγκεκριμένα στο μητρώο εκπαιδευτικών πρέπει να ενημερωθεί η τρέχουσα υπηρέτηση των εκπαιδευτικών που δεν έχει συμπληρωθεί ακόμα σύμφωνα με την αρ. πρωτ.: 110480/ΣΤ4/8-9-10 εγκύκλιο της  Δ/νσης Λειτουργικής Ανάπτυξης Πληροφοριακών Συστημάτων.

Για την ενημέρωση της τρέχουσας υπηρέτησης πρέπει στην ενότητα “Υπηρετήσεις” της διαχείρισης Δεδομένων, για κάθε νέα υπηρέτηση να εισάγετε “Νέα Έγγραφή” για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (π.χ. 1-9-2010 έως 31-8-2011) ή όσο χρονικό διάστημα είναι ενεργή η συγκεκριμένη υπηρέτηση.

Θα πρέπει να προσεχθεί το πεδίο Τύπος Υπηρέτησης που μπορεί να λάβει από τις παρακάτω τιμές

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΟΥ 13 ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ

• Οργανικά
  • Με απόσπαση
  • Στην διάθεση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ
  • Με θητεία

Οργανικά, θεωρείται η υπηρέτηση κατά την οποία ο εκπαιδευτικός είναι οργανικά τοποθετημένος σε σχολική μονάδα και υπηρετεί σε αυτή. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να συμπληρωθεί το πεδίο Σχολική Μονάδα Οργανικής Θέσης με το Σχολείο της Οργανικής Τοποθέτησης.

Με απόσπαση, θεωρείται η υπηρέτηση κατά την οποία ο εκπαιδευτικός είναι οργανικά τοποθετημένος ή είναι στην διάθεση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και υπηρετεί με απόσπαση σε άλλο σχολείο ή φορέα. Σε αυτή την περίπτωση δηλώνεται “Με απόσπαση” στον Τύπο Υπηρέτησης, στην Περιοχή Διορισμού – Μετάθεσης Οργανικής Θέσης, δηλώνεται η περιοχή της οργανικής θέσης ή εκεί που είναι στην διάθεση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ και ΟΧΙ η περιοχή της απόσπασης. Το πεδίο Σχολική μονάδα οργανικής θέσης θα συμπληρωθεί με το σχολείο στο οποίο είναι τοποθετημένος ΟΡΓΑΝΙΚΑ ο εκπαιδευτικός.  Αν είναι στην διάθεση του ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ το πεδίο Σχολική Μονάδα Οργανικής θέσης μένει κενό.

Στη λειτουργία Προσθήκη Σχολική Μονάδας που υπηρέτησε δηλώνουμε σαν Σχολική Μονάδα Υπηρέτησης τη Σχολική Μονάδα στην οποία υπηρετεί με απόσπαση και αναλόγως και τη Σχολική Μονάδα Μοριοδότησης. Σε περίπτωση που ο φορέας της υπηρέτησης με απόσπαση αποδεδειγμένα δεν υπάρχει στη βάση των φορέων και δεν μπορεί να αντληθεί από τον αυτόματο μηχανισμό, τότε εισάγεται χειροκίνητα στο πεδίο Ονομασία Σχολικής μονάδας. Στην ίδια οθόνη πρέπει να επιλεχθεί τιμή για το πεδίο Τύπος Απόσπασης.

Στη διάθεση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, θεωρείται η υπηρέτηση κατά την οποία ο εκπαιδευτικός είναι προσωρινά τοποθετημένος σε μια Σχολική Μονάδα ή προκειμένου για την Α/θμια στη Δ/νση αν δεν φέρεται τοποθετημένος σε σχολική μονάδα (π.χ. στην περίπτωση αποσπασμένου στο εξωτερικό κ.ο.κ.). Σε αυτή την περίπτωση δηλώνεται “Στην διάθεση ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ” στον τύπο υπηρέτησης και στην “Περιοχή Διορισμού-Μετάθεσης Οργανική Θέσης” δηλώνεται η περιοχή που έχει τοποθετηθεί μετά από διορισμό ή μετάθεση και όχι η περιοχή που τοποθετείται προσωρινά, η οποία μπορεί να διαφέρει από την περιοχή της μετάθεσης ή του διορισμού.

Σε όλες τις περιπτώσεις θα πρέπει να δηλώνεται ο τύπος της θέσης απασχόλησης ανάλογα με την θέση που υπηρετεί ( Εκπαιδευτικός, Διευθυντής, Υποδιευθυντής κλπ).

Επίσης, παρακαλούμε να συμπληρωθεί και τo πεδίo της ημερομηνίας γέννησης.