Συνεδρίασε στις 10 Μαΐου 2011, ημέρα Τρίτη και ώρα 15.10’ μ.μ. – στη Λιβαδειά, και στο γραφείο της Δ/νσης, Π.Ε Βοιωτίας το ΠΥΣΠΕ Ν. Βοιωτίας (που συγκροτήθηκε με την αρ. Φ.22/4-1-2011 απόφαση του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας) με παρόντες τους :
1. Γκάρτζιο Γεώργιο,Διευθυντή της Δ/νσης Π.Ε. Βοιωτίας, ως Πρόεδρο.
2. Γιαννιό Μιχάλη,Δ/ντή του Δ.Σχ.Αντίκυρας, ως Αντιπρόεδρο.
3. Σελέκου Αλεξάνδρα,Δ/λα του 2ου Δ.Σχ. Θήβας, ως τακτικό μέλος.
4. Αρχοντή Δημήτριο, Δ/ντή του Δ. Σχ.Πλαταιών ως αναπληρωματικό αιρετό μέλος,
και με τη συμμετοχή και της Καράβα Ευαγγελίας (δ/λας του 5ου Δ.Σ. Λιβαδειάς) ως γραμματέα, ύστερα από την αρ.15/9-5-2011 πρόσκληση του προέδρου του Συμβουλίου.

Τα   θέματα ημερήσιας διάταξης της συνεδρίασης ήταν :

1.   Προσδιορισμός οργανικών θέσεων και διαπίστωση υπεράριθμων (2586/10-5-2011)

2.   Τροποποίηση -διόρθωση λάθους  σε αναγνώριση  Προϋπηρεσίας

3.   Παραίτηση Αναπληρώτριας Μειωμένου Ωραρίου ΠΕ 07

4.   Απόσπαση εκπαιδευτικού προς το συμφέρον της υπηρεσίας στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Λιβαδειάς

5.   Τροποποίηση της ΕΙΣΗΓΗΣΗΣ με αρ.962/25-2-2011 για Άδεια Ίδρυσης Ιδιωτικού Σχολείου –Νηπιαγωγείου στα Οινόφυτα Βοιωτίας

6.   Εισήγηση για Άδεια Ίδρυσης Ιδιωτικού Σχολείου –Νηπιαγωγείου στο Δήμο Λιβαδειάς

1. Το ΠΥΣΠΕ διαπίστωσε :
    • 41 οργανικά κενά στα Δημοτικά Σχολεία της Διεύθυνσης Π.Ε. Βοιωτίας που κατανέμονται ως εξής: 22 στο Γραφείο Διεύθυνσης και 19 στο 1ο Γραφείο Π.Ε. Βοιωτίας
    • 30 οργανικά κενά στα Νηπιαγωγεία της Διεύθυνσης Π.Ε. Βοιωτίας που κατανέμονται ως εξής: 13 στο Γραφείο Διεύθυνσης και 17 στο 1ο Γραφείο Π.Ε. Βοιωτίας
    • 40 οργανικά κενά ΣΜΕΑ της Διεύθυνσης Π.Ε. Βοιωτίας που κατανέμονται ως εξής: 23 στο Γραφείο Διεύθυνσης και 17 στο 1ο Γραφείο Π.Ε. Βοιωτίας. Ειδικότερα διαπίστωσε 4 οργανικά κενά στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Λιβαδειάς, 4 οργανικά κενά στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Θήβας 2 οργανικά κενά στο Ειδικό Νηπιαγωγείο Λιβαδειάς.
    Επίσης, διαπιστώθηκαν:
    • 21 οργανικά κενά σε τμήματα ένταξης σε Δημοτικά Σχολεία της Διεύθυνσης Π.Ε. Βοιωτίας που κατανέμονται ως εξής: 14 στο Γραφείο Διεύθυνσης και 7 στο 1ο Γραφείο Π.Ε. Βοιωτίας και
    • 9 οργανικά κενά σε τμήματα ένταξης σε Νηπιαγωγεία της Διεύθυνσης Π.Ε. Βοιωτίας που κατανέμονται ως εξής: 13 στο Γραφείο Διεύθυνσης και 6 στο 1 Γραφείο Π.Ε. Βοιωτίας
    Επισυνάπτουμε αναλυτικό πίνακα με τα κενά ανά σχολική μονάδα .

Τα κενά αυτά αφορούν στους εκπαιδευτικούς που θα οριστούν ως υπεράριθμοι μετά τις συγχωνεύσεις, καταργήσεις Σχολικών Μονάδων και τις μεταθέσεις από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης. Μετά την κρίση και τοποθέτηση των υπεράριθμων εκπαιδευτικών τα οργανικά κενά θα επαναπροσδιοριστούν με νέα πράξη του Συμβουλίου ώστε να ακολουθήσει η διαδικασία των μεταθέσεων.

Στη συνέχεια ΠΥΣΠΕ ασχολήθηκε με το ζήτημα των οργανικών υπεραριθμιών και διαπίστωσε ότι από τις Συγχωνεύσεις και καταργήσεις των Σχολικών Μονάδων και μετά τις μεταθέσεις από περιοχή σε περιοχή μετάθεσης, παρατηρούνται οι παρακάτω υπεραριθμίες :

Στο 8/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ( ΑΣΠΡΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ) 4 ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ,
ΣΤΟ 12/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ 2ο ΑΛΙΑΡΤΟΥ 4 ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ, ΣΤΟ 6/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΙΣΤΟΜΟΥ 8 ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ,
ΣΤΟ 2/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΥ 1 ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑ ,
ΣΤΟ 2/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΣΚΡΗΣ 1ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑ,
ΣΤΟ 1/Θ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΥ 1 ΟΡΓΑΝΙΚΗ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΑ.
ΕΠΙΣΗΣ, 8 ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ ΔΑΣΚΑΛΩΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ : 1/Θ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ , 1/Θ ΑΝΘΟΧΩΡΙΟΥ,1/Θ ΘΟΥΡΙΟΥ, 1/Θ ΜΟΥΡΙΚΙΟΥ, 1/Θ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ, 1/Θ ΜΑΖΙΟΥ
ΚΑΙ 3 ΟΡΓΑΝΙΚΕΣ ΥΠΕΡΑΡΙΘΜΙΕΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΩΝ: 1/Θ ΑΜΠΕΛΟΧΩΡΙΟΥ, 1/Θ ΚΛΕΙΔΙΟΥ, 1/Θ ΑΓΙΑΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ
Αναλυτικό πίνακα των υπεραριθμιών επισυνάπτουμε για την ενημέρωση των εκπαιδευτικών .

Προκειμένου το ΠΥΣΠΕ Βοιωτίας να προβεί στην κρίση και τοποθέτηση των υπεράριθμων εκπαιδευτικών, των οποίων οι σχολικές Μονάδες συγχωνευτήκαν ή καταργήθηκαν, παρακαλούμε τους διευθυντές των Σχολικών Μονάδων να ενημερώσουν προσωπικά τον κάθε εκπαιδευτικό που περιλαμβάνεται στον επισυναπτόμενο πίνακα και να συγκεντρώσουν εντός 3 ημερών (από 11-13 Μαΐου 2011) τη Δήλωση Υπεραριθμίας που επίσης επισυνάπτουμε και να τις υποβάλλουν όλες μαζί (με διαβιβαστικό) στην υπηρεσία ( 1ο Γραφείο Π.Ε. Βοιωτίας και Γραφείο Διεύθυνσης Π.Ε. Βοιωτίας) ώστε το ΠΥΣΠΕ να προχωρήσει στον ορισμό των Υπεραρίθμων .

Μετά την κρίση και τοποθέτηση των υπεράριθμων εκπαιδευτικών τα οργανικά κενά θα προσδιοριστούν με νέα πράξη του Συμβουλίου.