Από το   Σχολικό Σύμβουλο  ΠΕ07 (Γερμανικών) κ. Δημήτριο Ι. Τηλαβερίδη παραλάβαμε με Αρ.  Πρωτ.: 223/28 -03-2011 την παρακάτω εγκύκλιο:

Στο πλαίσιο υλοποίησης των Πράξεων «Εφαρμογή Ξενόγλωσσων Προγραμμάτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση» των Αξόνων Προτεραιότητας 1, 2 και 3 του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ, πραγματοποιούνται εκπαιδευτικές ημερίδες με θέμα «Αξιοποίηση του Ευρωπαϊκού Portfolio Γλωσσών στο Δημοτικό».

Οι Επιμορφωτικές – Ενημερωτικές Συναντήσεις γίνονται από τον Σχολικό Σύμβουλο των Γερμανικών κ. Δημήτριο Τηλαβερίδη σε συνεννόηση με τη Σχολική Σύμβουλο των Γαλλικών κα Μαρία Φλετορίδου  και  απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς Γερμανικής (ΠΕ07)  και Γαλλικής (ΠΕ05)   που εργάζονται σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης  στους νομούς της Βοιωτίας, Ευρυτανίας, Φθιώτιδας και Φωκίδας.

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν κατά τις ακόλουθες  ημερομηνίες:

Για το Νομό Φωκίδας την Τετάρτη,  6/4/2011 και ώρα  12:00 – 14:00, στο  2ο Γυμνάσιο Άμφισσας Τηλ.  22650-23312 Γιδογιάννου 16.

Για τον Νομό Βοιωτίας τη Πέμπτη, 7/4/2011 και ώρα 12:00 – 14:00, στο  4ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς Τηλ. 22610-29018 Διαγόρα 2.

Για το Νομό Φθιώτιδας την Τετάρτη 13/4/2011 και ώρα 12:00 – 14:00, στο 3ο ΓΕ.Λ. Λαμίας Τηλ. 22310-21337  Σπύρου Μουστακλή 6, Περιοχή Αφανός.

Για το Νομό Ευρυτανίας  την Πέμπτη  14/4/2011 και ώρα 12:00 – 14:00, στο 2ο Γυμνάσιο  Καρπενησίου Τηλ. 22370-21004 Αμοργού 6, Περιοχή Προφήτη Ηλεία.

Οι συναντήσεις φιλοδοξούν αφενός να ανταποκριθούν στις επιμορφωτικές ανάγκες των εκπαιδευτικών για την αξιοποίηση του portfolio στην εκπαιδευτική διαδικασία, αφετέρου να θέσουν επί τάπητος και για συζήτηση θέματα που αφορούν στην εισαγωγή του portfolio στο Δημοτικό.

Η προσέλευση των εκπαιδευτικών είναι υποχρεωτική (τα παρουσιολόγια θα κοινοποιηθούν στο Υπουργείο Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ.). Παρακαλούμε  οι κ.κ. Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς ενυπογράφως και να κάνουν τις σχετικές μετατροπές στο πρόγραμμα, ώστε να διευκολύνουν τους Εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ07 (Γερμανικής) και ΠΕ 05 (Γαλλικής) να παρευρεθούν στην Επιμορφωτική-Ενημερωτική συνάντηση του νομού τους. Οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στις επιμορφωτικές ημερίδες:

1. 1.       Θα μετακινηθούν χωρίς δαπάνη του Δημοσίου.
  2. Μετά το πέρας της ενημέρωσης θα δοθεί στους εκπαιδευτικούς βεβαίωση παρακολούθησης, αντίγραφο της οποίας  θα προσκομίσουν στο Διευθυντή της σχολικής μονάδας που υπηρετούν, προκειμένου η απουσία τους κατά την ημέρα αυτή από τα σχολεία τους να είναι δικαιολογημένη.

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί να φέρουν μαζί τους φλασάκι γιατί θα δοθούν σε ηλεκτρονική μορφή πληροφορίες σχετικά με το Portfolio.