Από το Δήμο Λιβαδειάς παραλάβαμε την παρακάτω πρόσκληση:

«O Δήμος Λιβαδειάς σε συνεργασία με τις Δ/νσεις  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, διοργανώνουν συνάντηση Διευθυντών και εκπαιδευτικών που αναλαμβάνουν περιβαλλοντικές δράσεις στις σχολικές μονάδες της πόλης, την Τρίτη 29 Μαρτίου και ώρα 11.00 στο παλαιό Δημαρχείο (Καραγιαννοπούλου-πάνω από την πλατεία).

Σκοπός της συνάντησης είναι ο σχεδιασμός και η οργάνωση δράσεων ενημέρωσης, ευαισθητοποίησης και συμμετοχής στην ανακύκλωση, την καθαριότητα και την προστασία του αστικού και φυσικού περιβάλλοντος από τα στερεά απόβλητα.»

Θεωρούμε ότι οι πρωτοβουλίες του Δήμου που αφορούν σε θέματα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης είναι δυνατό να ενταχθούν με θετικό τρόπο στον εκπαιδευτικό σχεδιασμό των Σχολικών μας Μονάδων. Επομένως, η παρουσία των Διευθυντών και εκπαιδευτικών που προτίθενται να αναλάβουν σχετικές εκπαιδευτικές δράσεις, εφόσον δεν δημιουργείται πρόβλημα στη λειτουργία της Σχολικής Μονάδας, είναι επιθυμητή.