Από την κ.  Χρ. Τζιωρτζώτη μας διαβιβάστηκε  το παρακάτω κείμενο την Δ/νσης Π. Ε. Πιερίας  που ξεκαθαρίζει ερωτήματα σχετικά με τις υπερρωρίες Σεπ- Οκτ 2010 και τα οδοιπορικά  έξοδα :

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΑΠΑΝΩΝ

1.    ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΔΑΣΚΑΛΩΝ 1/Θ 2/Θ 3/Θ

α) Ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου (1 αντίγραφο για κάθε εκπαιδευτικό)

β) Ημερολόγιο πρόγραμμα υπερωριακής απασχόλησης 3 αντίγραφα για κάθε εκπαιδευτικό

2.    ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΔΑΣΚΑΛΩΝ 4/Θ ΚΑΙ ΠΑΝΩ

α) Ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου (1 αντίγραφο για κάθε εκπαιδευτικό)

γ) Απόφαση συλλόγου διδασκόντων για ανάθεση των υπερωριών (1 απόφαση για κάθε εκπαιδευτικό)

4.    ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑΚΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ

α) Κατάσταση υπερωριακής απασχόλησης (3 αντίγραφα για κάθε εκπαιδευτικό)

β) Πρακτικό Διευθυντή (1 αντίγραφο για κάθε εκπαιδευτικό)

γ) Πράξη του ΠΥΣΠΕ που ορίζει τους εκπαιδευτικούς των Φ.Τ. (1 αντίγραφο για κάθε εκπαιδευτικό)

5.    ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΩΡΑΡΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ

α) Ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου (2 αντίγραφα για κάθε εκπαιδευτικό)

β) Ημερολόγιο πρόγραμμα υπερωριακής απασχόλησης (3 αντίγραφα για κάθε εκπαιδευτικό)

γ) Πράξη του ΠΥΣΠΕ συμπλήρωσης ωραρίου εκπαιδευτικών ειδικοτήτων (1 αντίγραφο για κάθε εκπαιδευτικό)

δ) Υπεύθυνη Δήλωση του εκπαιδευτικού (2 αντίγραφα για κάθε εκπαιδευτικό)

8.    ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΩΡΑΡΙΟ

α) Ωρολόγιο πρόγραμμα του σχολείου (2 αντίγραφα για κάθε εκπαιδευτικό)

δ) Υπεύθυνη Δήλωση του εκπαιδευτικού (2 αντίγραφα για κάθε εκπαιδευτικό)

Οδοιπορικά έξοδα δεν δικαιούνται

Σύμφωνα με το έγγραφο 2/55768/0022/20-2-2009 της 2ης Διεύθυνσης Μισθολογίου του ΓΛΚ συμπλήρωση ωραρίου εκπαιδευτικών και οδοιπορικά έξοδα:

1. Δεν δικαιούνται οι εκπ/κοί που συμπληρώνουν ωράριο σε άλλο Σχολείο διαφορετική ημέρα.
  1. Δεν δικαιούνται επίσης όταν μετακινούνται την ίδια μέρα:
  • Σε σχολεία εντός της ίδιας πόλης ή κωμόπολης
  • Σε σχολεία της πόλης ή κωμόπολης στην οποία κατοικούν
  • σε σχολεία χωριών

Παρακαλούνται οι Διευθυντές-Προϊστάμενοι Σχολικών μονάδων σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους να κάνουν τα ωρολόγια προγράμματα έτσι ώστε να μην μετακινούνται εκπ/κοί την ίδια μέρα σε χωριά γιατί δεν πληρώνονται ούτε συμπλήρωση ούτε οδιοιπορικά σύμφωνα με τα παραπάνω.