Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Βοιωτίας, με πρωτοβουλία και συντονισμό της Υπεύθυνης  Αγωγής Υγείας κας Βλάχου Αλίκης, σε συνεργασία με το Κέντρο πρόληψης Ναρκωτικών Ν. Βοιωτίας και το Σύλλογο Δασκάλων Λιβαδειάς ,στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων επιμόρφωσης εκπαιδευτικών, υλοποιεί τριήμερο βιωματικό σεμινάριο Αγωγής Υγείας διάρκειας 15 διδακτικών ωρών  για τους εκπαιδευτικούς της περιοχής Λιβαδειάς .

Εκπαιδεύονται συνολικά 50 εκπαιδευτικοί Π.Ε. Ν. Βοιωτίας στο χώρο του Κέντρου Πρόληψης Τσόγκα 7 – Λιβαδειά, στις 19,20,21/10/2010 και 25,26,27/10/2010 και ώρες 16.30-21.00 μ.μ

Σκοπός του σεμιναρίου είναι η επαφή των εκπαιδευτικών με το βιωματικό τρόπο εκπαίδευσης, τις βασικές γνώσεις Αγωγής Υγείας και την εξοικείωση με εφαρμογή προγραμμάτων στις τάξεις τους, λαμβάνοντας υπόψη τη σημασία των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας  ως μία από τις πλέον ενδεδειγμένες μεθόδους εκπαίδευσης για τη βελτίωση της ποιότητας της ζωής των παιδιών.

Το συντονισμό των ομάδων έχει η Λιανού Παναγιώτα, Σπουδές κοινωνικής εργασίας, ψυχοθεραπείας ομάδας, στέλεχος του Κέντρου πρόληψης Ναρκωτικών  Ν. Βοιωτίας.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι δάσκαλοι προσεγγίζουν βιωματικά  το υλικό πρόληψης «Δεξιότητες για Παιδιά Δημοτικού» έκδοση των Tacade – ΚΕΘΕΑ, που τίθεται στη διάθεση όλων των εκπαιδευτικών προς εμπλουτισμό των ήδη υπαρχόντων εκπαιδευτικών εργαλείων και αξιοποίησή τους στο σχολικό περιβάλλον.