Η Διεύθυνσή μας, στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης ,οργανώνει εκπαιδευτική παρουσίαση του παιδαγωγικού παιχνιδιού περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης για παιδιά σχολικής ηλικίας«Μικροί Οικολόγοι».Στόχος του παιχνιδιού είναι μέσα από μια ευχάριστη εμπειρία, το παιχνίδι με τους συνομηλίκους ,τα  παιδιά να ψυχαγωγηθούν αλλά και να προβληματιστούν σχετικά με καθημερινές μας συνήθειες και αποφάσεις καθώς και τις συνέπειές τους στη διατήρηση της ισορροπίας ανάμεσα στον άνθρωπο και το περιβάλλον και τη σωτηρία του πλανήτη.

Η παρουσίαση θα πραγματοποιηθεί στο 9ο Δημοτικό Σχολείο Χαλκίδας, τη Δευτέρα 3 Μαΐου 12.15 – 1.30 μ.μ. και θα περιλαμβάνει :

• παρουσίαση του παιχνιδιού από μαθητές περιβαλλοντικών ομάδων των Δημοτικών Σχολείων 9ου, 5ου και 8ου με τη μέθοδο της τηλεψήφου (televoting).
  • Παιδαγωγική παρουσίαση του παιχνιδιού.
  • Συζήτηση.

Την παρουσίαση μπορούν να παρακολουθήσουν εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων μετά από αίτησή τους. Συγκεκριμένα  προσκαλούνται :

• Δ/ντες και Δ/ντριες Δημοτικών Σχολείων (από 3/θέσια και πάνω)
  • Δ/ντριες Νηπιαγωγείων (εξαιρούνται τα μονοθέσια)
  • 2 εκπαιδευτικοί από κάθε Δημοτικό Σχολείο (από εξαθέσια και πάνω)
  • 1 εκπαιδευτικός από κάθε Δημοτικό Σχολείο(από 2/θέσια έως 5/θέσια)
  • Εκπαιδευτικοί ,που έχει τελειώσει το εκπαιδευτικό τους πρόγραμμα κατά την ώρα της παρουσίασης.

Δηλώσεις συμμετοχής εγγράφως και αποστολή με fax (2221 – 73410 & 77012) ή με mail (drastiriotites @ dipe. eyv. sch.gr), το αργότερο μέχρι και την Παρασκευή  30  Απριλίου.

Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς θα δοθεί άδεια απουσίας από το σχολείο, από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Εύβοιας. Όλοι οι συμμετέχοντες θα παραλάβουν το εκπαιδευτικό παιχνίδι  καθώς και το υλικό παρουσίασης του(αφίσα, τρίπτυχο, σελιδοδείκτης, τσάντα)