Το πρόγραμμα των Μουσικών Πρωινών ολοκληρώθηκε για τη φετινή σχολική χρονιά και οι σχολικές μονάδες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν στο σύνολό τους 13.Για τη λήξη της φετινής σχολικής χρονιάς τα Μουσικά Σύνολα του Δήμου Χαλκιδέων θα υποδεχτούν τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε δυο συναντήσεις τη Δευτέρα 17 και Τρίτη 18 Μαΐου και ώρα 11:00 π.μ. στο Δημοτικό Θέατρο Παπαδημητρίου.

Οι μικροί μας μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα ηχοχρώματα των πνευστών και κρουστών οργάνων και το ρόλο τους μέσα στην ορχήστρα, επίσης και τον πραγματικό ρόλο της σύγχρονης Φιλαρμονικής Ορχήστρας.

Οι σχολικές μονάδες που ενδιαφέρονται να πάρουν μέρος στη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δραστηριότητα μπορούν να τηλεφωνούν στο τηλέφωνο του 1ου Γραφείου 22210-82373 (Τσικοπούλου Αλεξάνδρα) για να δηλώσουν  συμμετοχή μέχρι την Παρασκευή 30-04-2010.