(13/07/2010-18/07/2010 Αρμενιστής Ικαρίας)
Το Φεστιβάλ Ικαρίας, Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία, έχει περιλάβει στους στόχους του τη μελέτη της ιστορίας του νησιού και τη διερεύνηση της λαϊκής του παράδοσης και τέχνης.
Φέτος αποφασίστηκε να οργανωθεί ένα πρώτο πειραματικό Σεμινάριο Μυθολογίας ακαδημαϊκού επιπέδου για Δασκάλους, Φιλολόγους Καθηγητές και Φοιτητές των Φιλοσοφικών Σχολών και Σχολών Θεάτρου.
Το Σεμινάριο, που θα πραγματοποιηθεί από την Τρίτη 13 ως και την Κυριακή 18 Ιουλίου, θα περιλαμβάνει είκοσι πέντε ώρες διδασκαλία της αρχαίας ελληνικής μυθολογίας από ιστορική, φιλολογική και αρχαιολογική άποψη, και μιαν ημερήσια εκδρομή στους τόπου του νησιού που παρουσιάζουν ιδιαίτερο ιστορικό, αρχαιολογικό και λαογραφικό ενδιαφέρον. Οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούμε να καταθέσουν, ως τη Δευτέρα 17 Μαΐου, προκαταβολή 100 Ευρώ στο λογαριασμό αριθμ. 785.00.2101045890 της Alpha Bank με παράλληλη δήλωση των στοιχείων τους (όνομα, ιδιότητα, διεύθυνση και τηλέφωνο) στο φαξ αριθμ 210-7788698.