Το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων επιθυμώντας να αναδείξει το  σημαντικό και πολυδιάστατο ρόλο του εκπαιδευτικού στην ποιότητα της εκπαίδευσης, καθιερώνει την  ετήσια  δράση «ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ».  Η δράση αυτή συνδέεται με το όραμα του νέου σχολείου της ανάπτυξης και κοινωνικής συνοχής που ενεργοποιεί την κριτική σκέψη και δημιουργικότητα των μαθητών και ενδυναμώνει το ρόλο του εκπαιδευτικού, αναγνωρίζοντας το σημαντικό του έργο. Από το σχολικό έτος 2010-11 στόχος του Υπουργείου  είναι  να αναδείξει  και να παρουσιάσει τα πλέον καινοτόμα σχέδια και δραστηριότητες που εφαρμόζουν στην τάξη οι εκπαιδευτικοί και τη γενικότερη αξιοποίησή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία.Για το 2010 οι εκπαιδευτικοί που έχουν λάβει διάκριση από διεθνή ή ελληνικό οργανισμό την τελευταία πενταετία, στους τομείς της τεχνολογίας πληροφοριών και επικοινωνιών, του περιβάλλοντος και του πολιτισμού, θα προσκληθούν να παρουσιάσουν το έργο  για το οποίο διακρίθηκαν, σε ειδική εκδήλωση η οποία θα γίνει στις αρχές Μαρτίου 2010 .Οι εκπαιδευτικοί, δημόσιων και ιδιωτικών σχολικών μονάδων (άτομα ή ομάδες) που επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση για συμμετοχή στην εκδήλωση Αριστείας, μπορούν να  βρουν τις σχετικές πληροφορίες και τη φόρμα συμμετοχής στην ιστοσελίδα http://excellence.sch.gr . Η καταληκτική ημερομηνία για την υποβολή συμμετοχής στην εκδήλωση των διακριθέντων εκπαιδευτικών,  είναι η Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2010.