Τα Αρχεία Νομού Ευβοίας προσφέρουν εκπαιδευτικά προγράμματα που απευθύνονται σε μαθητές και είναι προσαρμοσμένα στην ηλικία και τις δεξιότητες τους. Περιλαμβάνουν διάφορες θεματικές ενότητες (γνωριμία με την πόλη // χωριό // γειτονιά, γνωριμία με το αρχειακό υλικό, καθημερινή ζωή, κοινωνικά προβλήματα στην ιστορική τους διάσταση, σημαντικά γεγονότα της γενικής και της τοπικής ιστορίας κ.λπ.), δραστηριότητες, εργαστήρια, εκδόσεις και συνοδεύονται από μικρές εκθέσεις αρχειακού υλικού, με σύντομα επεξηγηματικά κείμενα, συχνά περιοδεύουσες, καθώς και από εφαρμογές πολυμέσων και υπερμέσων, μέσα από τις οποίες μάλιστα οι μαθητές δημιουργούν νέο περιεχόμενο. Στο πλαίσιο μιας ενότητας προγραμμάτων που απευθύνεται σε μεγαλύτερες τάξεις, οι ίδιοι οι μαθητές σχεδιάζουν και υλοποιούν μια εφαρμογή υπερμέσων, γίνονται δηλαδή από απλοί χρήστες παραγωγοί.
Ενδεικτικά αναφέρουμε μερικούς τίτλους των προγραμμάτων
1. Γνωριμία με το αρχειακό υλικό
2. Γνωριμία με την πόλη
2.1. Αναζητώντας τη χαμένη πόλη
2.2. Το κυνήγι της χαμένης ιστορίας
2.3. Καλοκαίρι στον Εύριπο
2.4. Διαδρομές 2.4. Διαδρομές – Η πόλη και οι δρόμοι της
2.5. Παζλ
3. Παράθυρο στο παρελθόν
4. Φτιάχνω τη δική μου ιστορία
5. Στης Αποκριάς τις μέρες
6. Μετανάστες, πρόσφυγες και κοινωνικός αποκλεισμός
7. Η Χαλκίδα στον πόλεμο του ’40
8. Τα χρόνια της πείνας και τα παιδικά συσσίτια στη Χαλκίδα
9. Το ραδιόφωνο και οι Χαλκιδέοι
10. Εγγραφούληδες
11. Φίδι χρόνε
12. Πρόγραμμα Χριστουγέννων κ.λ.π.Περισσότερες πληροφορίες περιλαμβάνονται στην
ιστοσελίδα των ΓΑΚ http://gak.eyv.sch.gr/
Όσες εκπαιδευτικές μονάδες ενδιαφέρονται να υλοποιήσουν κάποιο από τα εκπαιδευτικά προγράμματα μπορούν να επικοινωνήσουν με την κ. Αλεξάνδρα στο τηλέφωνο 2221082373 στο γραφείο ώστε να δηλώσουν τη συμμετοχή τους και να ορίσουμε ημερομηνία για την εκπαιδευτική επίσκεψη σε συνεργασία με τα ΓΑΚ.