Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δραπετσώνας σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ν. Εύβοιας θα πραγματοποιήσουν στις 4 και 5 Δεκεμβρίου 2009 διήμερο σεμινάριο στην Ερέτρια, με θέμα « Εθνικό θεματικό δίκτυο Π.Ε.  – Τα λιμάνια της Ελλάδας».

Στο Σεμινάριο αυτό μπορούν να λάβουν μέρος 25 Εκπαιδευτικοί όλων των ειδικοτήτων από τη Δ/νση Α/θμιας Εκπαίδευσης Ν Ευβοίας και 25  Εκπαιδευτικοί από τη Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης.

Τα έξοδα:

α) Της διανυκτέρευσης της 4ης Δεκεμβρίου,

β) Του δείπνου της 4ης Δεκεμβρίου για όλους τους συμμετέχοντες

γ) Του γεύματος της 5ης Δεκεμβρίου για όλους τους συμμετέχοντες

δ) Της προσφοράς καφέ, αναψυκτικών και βουτημάτων κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου και

ε) Τα έξοδα των εξωτερικών εισηγητών

θα καλυφθούν από το εγκεκριμένο τεχνικό δελτίο υποέργου του ΚΠΕ Δραπετσώνας ενώ τα έξοδα μετακίνησης όλων, θα βαρύνουν τους ίδιους.

Ενδεικτικό πρόγραμμα για το Σεμινάριο είναι:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4-12-2009Χώρος : Ξενοδοχείο της Ερέτριας

17.00-17.30    Προσέλευση-Παραλαβή φακέλων

17.30-18.00    Χαιρετισμοί

18.00-18.30 «Συμμετέχοντας ενεργά στην Π. Ε: Δραστηριότητες, προγράμματα, ΚΠΕ» από την  Καλαμπαλίκη Ευθαλία, Υπεύθυνη Π.Ε. της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ευβοίας και τον Καντανολέων Νεκτάριο Υπεύθυνο Π.Ε. της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Ευβοίας

18.30-19.30   «Η θαλάσσια ρύπανση και η επίδρασή της στα θαλάσσια οικοσυστήματα» από τον καθηγητή του Πανεπιστημίου Πειραιά Τσελέντη Βασίλειο

19.30-20.00  Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Π.Ε. «Τα λιμάνια της Ελλάδας»   από την Παπαδοπούλου Άννα μέλος της Π.Ο. του ΚΠΕ Δραπετσώνας

20.00-20.30    «Ανάλυση θεματικών ενοτήτων Δικτύου – Χαρακτηριστικά παραδείγματα από εργασίες σχολείων» από τη Βασιλοπούλου Σμαράγδα, μέλος της Π.Ο. του ΚΠΕ Δραπετσώνας21.00              ΔείπνοΣΑΒΒΑΤΟ 5-12-2009 Χώρος : Σχολείο της Ερέτριας & Λιμάνι της πόλης9.00-9.30       «Η περιβαλλοντική εκπαίδευση στο εργαστήριο» από τον Ηλιάδη Νικόλαο, Υπεύθυνο του ΚΠΕ Δραπετσώνας.9.30-10.30      Επίσκεψη στο Δημαρχείο Ερέτριας. Επικοινωνία με τη Δήμαρχο Ερέτριας κ. Αλιμπαντέ Αμφιτρίτη.10.30-14.00   Μετάβαση στο πεδίο. Εργασία πεδίου σε 4 ομάδες.

Συντονιστές ομάδων: Τσελέντης Βασίλειος, Καθηγητής του Πανεπ. Πειραιά, Ηλιάδης Νικόλαος Υπεύθυνος του ΚΠΕ Δραπετσώνας, Βασιλοπούλου Σμαράγδα, μέλος της Π.Ο. του ΚΠΕ Δραπετσώνας, Παπαδοπούλου Άννα μέλος της Π.Ο. του ΚΠΕ Δραπετσώνας, Καλαμπαλίκη Ευθαλία, Υπεύθυνη Π.Ε. της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Ν. Ευβοίας και Καντανολέων Νεκτάριος, Υπεύθυνος Π.Ε. της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Ευβοίας.

14.00-16.00   Γεύμα

16.00-18.00   Εργασία σε ομάδες με τους ίδιους συντονιστές

18.00-19.00  Παρουσίαση εργασιών ομάδων στην ολομέλεια

19.00-20.00  Αξιολόγηση – Λήξη του σεμιναρίου.

Δηλώσεις συμμετοχής κατ’ αρχήν τηλεφωνικά μέχρι την Τρίτη 17 Νοεμβρίου ( για να σταλούν τα ονόματα στο ΥΠΕΠΘ και στο ΚΠΕ) και στη συνέχεια εγγράφως ,μέχρι και την Παρασκευή 20/11 και αποστολή με fax (2221 – 73410 & 77012) ή με mail (drastiriotites @ dipe. eyv. sch.gr)

Σε περίπτωση που οι αιτήσεις είναι περισσότερες από 25 θα προτιμηθούν οι εκπαιδευτικοί που θα εκπονήσουν πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης.

Στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.