Για τη σχολική χρονιά 2009-2010 η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών για αποζημίωση υπερωριών ολιγοθεσίων και πολυθεσίων Δημοτικών Σχολείων, Φροντιστηριακών Τμημάτων, συμπλήρωσης υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου και οδοιπορικών για το  χρονικό διάστημα από 14-9-09 έως 31-10-09 (εξαιρούνται οι υπερωρίες των ολιγοθεσίων όπου ισχύει το διάστημα 14-9-09 έως 10-11-09), θα είναι μέχρι 13-11-09. Το πρακτικό ανάθεσης υπερωριακής απασχόλησης πρέπει να συμφωνεί απόλυτα όσον αφορά την ημερομηνία, με τον μηνιαίο ημερολογιακό πίνακα που συμπληρώνει ο εκπαιδευτικός και με την αναφορά ανάληψης υπηρεσίας (απαραίτητη για όλους τους εκπαιδευτικούς – ολιγοθεσίων, πολυθεσίων αλλά και όσους υποβάλλουν δικαιολογητικά για συμπλήρωση ωραρίου, οδοιπορικά και φροντιστηριακά τμήματα). Στα πολυθέσια Δημοτικά Σχολεία όπου οι εκπαιδευτικοί εργάζονται υπερωριακά στο ολοήμερο τμήμα πρέπει τα δικαιολογητικά να υποβάλλονται ως χωριστό πακέτο. Όσον αφορά τις ώρες των ωρομισθίων που θα πραγματοποιηθούν τον μήνα Νοέμβριο θα πρέπει να υποβληθούν τα δικαιολογητικά τους στο γραφείο μέχρι 30-11-09. Λόγω κλεισίματος του προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2009 οι ημερομηνίες είναι καθορισμένες από την Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχού της αποστολής δικαιολογητικών δαπανών. Παρακαλείσθε να προβείτε στις παραπάνω ενέργειες γιατί οποιαδήποτε αργοπορία υποβολής των δικαιολογητικών, δημιουργεί κώλυμα στην εύρυθμη λειτουργία τόσο της υπηρεσίας μας όσο και των άλλων αρμόδιων υπηρεσιών που εμπλέκονται στη διαδικασία έγκρισης των αποζημιώσεων, με συνέπεια τη μακρά καθυστέρηση στην καταβολή των χρημάτων  στους δικαιούχους ενώ υπάρχει και ο κίνδυνος μη καταβολής των σχετικών ποσών. Τα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται στο Γραφείο 5 του 1ου Γραφείου Π.Ε. Ν. Ευβοίας στον 5ο όροφο για τις υπερωρίες και στο Γραφείο του Οικονομικού Τμήματος στον 6ο όροφο για τους ωρομισθίους (όλες οι σελίδες που υποβάλλονται πρέπει να είναι ακριβή φωτοαντίγραφα – σφραγισμένα και υπογεγραμμένα από τον Διευθυντή του Σχολείου).