Εργαστήριο Χημείας Α΄Λυκείου

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Γράψτε σχόλιο

Πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης 2011-2012: “Το μελίσσι έχει τη λύση!”

Honey bee

Κατηγορίες: Μέλι, Μέλισσα | Γράψτε σχόλιο

Περιεκτικότητα %w/v: 2η εργαστηριακή άσκηση Χημείας με ψηφιακή υποστήριξη

LAMS Sequence: περιεκτικότητα 2 wv
By: Costas Chatziioannidis      License:

Κατηγορίες: LAMS, Χημεία | Γράψτε σχόλιο

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2011-2012: “Το μελίσσι έχει τη λύση!”

LAMS Sequence: Περιβαλλοντική Εκπαίδευση -Το μέλι και η μέλισσα 1ο μέρος

| | | |

Κατηγορίες: LAMS, Βιολογία, Μέλι, Μέλισσα, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση | Γράψτε σχόλιο

Ας δούμε την Ελλάδα από ψηλά…

watch?v=GZeQjbmqX_w&feature=youtu.be

Ένα από τα πιό καλογυρισμένα video για την Ελλάδα, κάνει τον γύρο του Internet τον τελευταίο καιρό, αφού είναι γυρισμένο σε υψηλή ανάλυση (HD) με εκπληκτικά πλάνα από ελικόπτερο από όλη την Ελλάδα, με μία πολύ ωραία μουσική επένδυση…!

Ενδεικτικά τα μέρη που φαίνονται στο βίντεο είναι:

Όλυμπος, Αθήνα, Πειραιάς, “Υψηλή Γέφυρα” (κρεμαστή) της Χαλκίδας, Φάρος Ρέπι – Σκιάθου (μάλλον), Ναός του Ποσειδώνα στο Σούνιο, Αιγαίο, Κυκλάδες, Μύκονος, Ο Φάρος Αρμενιστής – Μυκόνου, Δήλος, Νάξος (Η Πορτάρα, η μαρμάρινη πύλη στη νησίδα Παλάτια), Χαλκί Νάξου, Αμοργός – Η Παναγία Χοζοβιώτισσα, Αντίπαρος, Σίφνος, Πάρος, Κρατήρας Σαντορίνης, Νέα Καμένη, Αμμούδι (Σαντορίνης), Σαντορίνη, Ηφαιστειογενές έδαφος – Θηρασία, Χώρα Θήρας, Κνωσός, Κρήτη, Ρόδος, Λίνδος Ρόδου, Λέσβος, Μυτιλήνη – Η Παναγία της Πέτρας, Γενοβέζικο Φρούριο Μήθυμνας, Θράκη, Άλογα στο ποτάμι του Αξιού, Καβάλα, Αρχαιολογικός χώρος των Φιλίππων, Χερσόνησος όρους Άθως (Άγιο Όρος), Θεσσαλονίκη, Καταρράκτες Έδεσσας, Λίμνη Πρέσπα, Φαράγγι του Βίκου, Γέφυρα στην τεχνητή λίμνη του Αλιάκμονα, Λίμνη Ιωαννίνων, Μετέωρα, Διώρυγα της Κορίνθου, Οδοντωτός στο φαράγγι του Βουραϊκού, Μονεμβασιά, Πύλος, Νιόκαστρο Πύλου, Μπούρτζι Μεθώνης, Σπαρτιάτικο φρούριο Σφακτηρίας, Ναός της Αφαίας στην Αίγινα, Μυκήνες, Θέατρο της Επιδαύρου, Αρχαίο στάδιο της Ολυμπίας, Ζάκυνθος, Ναυάγιο στη Ζάκυνθο, Μοναστήρι της Παναγίας της Βλαχέρνας – Κέρκυρα, Δελφοί, Ακρόπολη – Αθήνα, Ξωκλήσι και θάλασσα…!

Η μουσική είναι από τους Βαγγέλη Παπαθανασίου, Σταύρο Ξαρχάκο, Γιάννη Μαρκόπουλο, Ευανθία Ρεμπούτσικα και Κυριάκο Καλαϊτζίδη.

Κατηγορίες: Γεωγραφία | Γράψτε σχόλιο

Εργαστήριο Περιεκτικότητας %w/w

LAMS Sequence: περιεκτικότητα 1 ww
By: Costas Chatziioannidis      License:

| | | |

(Σε συνεργασία με την Αγγελική Γαριού)

Keywords:διάλυμα (solution), περιεκτικότητα διαλύματος% w/w (%w/w solution content), υπολογισμοί (calculations), παρασκευή διαλύματος %w/w (%w/w solution preparation)

Subject:Χημεία, διαλύματα (Chemistry, solutions)

Audience:anyone 12-14 years to adult

Run time:1 hour

Delivery Mode:Στο Σπίτι ή το Σχολείο (in class or at home)

Resources:no extra files required

Outline of Activities:
To develop knowlwnge and skills in solution preparation and relative calculations

Κατηγορίες: LAMS, Χημεία | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

Ενδιαφέρον: Ας προσέξουμε τη γλώσσα που χρησιμοποιούσε ο Νεύτωνας

Το πανεπιστήμιο Κέμπριτζ, όπου δίδασκε ο διάσημος φυσικός και μαθηματικός Ισαάκ Νεύτων, επιτρέπει πλέον για πρώτη φορά τη διαδικτυακή πρόσβαση οποιουδήποτε ενδιαφερόμενου στα ψηφιοποιημένα χειρόγραφα και πρωτότυπα τυπωμένα έργα του μεγάλου επιστήμονα. Μεταξύ αυτών βρίσκεται η πρωτότυπη τυπωμένη έκδοση του αριστουργήματός του «Principia Mathematica» (Μαθηματικές Αρχές της Φυσικής Φιλοσοφίας), μαζί με τις εμβόλιμες σχετικές χειρόγραφες σημειώσεις και απαντητικά σχόλια στους επικριτές του, που ο ίδιος είχε κάνει πάνω στο δικό του αντίτυπο.
Μέχρι στιγμής, σύμφωνα με τη βρετανική «Γκάρντιαν», περισσότερες από 4.000 σελίδες, δηλαδή περίπου το ένα πέμπτο του αρχείου του Νεύτωνα, που διατηρεί το φημισμένο πανεπιστήμιο, έχουν ψηφιοποιηθεί και είναι προσβάσιμα online στο πλαίσιο ενός προγράμματος, το οποίο θα δώσει στο ευρύ κοινό πρόσβαση στο έργο και άλλων «κολοσσών» της επιστήμης, όπως ο Δαρβίνος.
Όπως δήλωσε ο υπεύθυνος για την ψηφιοποίηση στη βιβλιοθήκη του Κέμπριτζ, Γκραντ Γιανγκ, τα χειρόγραφα του Νεύτωνα αποκαλύπτουν τον τρόπο που σκεπτόταν και σταδιακά προχωρούσε στις σημαντικές ανακαλύψεις του, που σφράγισαν τη σύγχρονη επιστήμη.

Ας ρίξουμε μια ματιά στο σημειωματάριό του:

/Νεύτωνας.jpg”>

Κατηγορίες: Επιστήμη | Ετικέτες: | Γράψτε σχόλιο

2ο Ψηφιακό μάθημα: Επιδράσεις ουσιών στη λειτουργία του εγκεφάλου

LAMS Sequence: Ενότητα Εγκέφαλος 2ο Μάθημα Επιδράσεις στη λειτουργία του εγκεφάλου (vs2)

| | | |

Κατηγορίες: LAMS, Βιολογία, Εγκέφαλος, Εξαρτησιογόνες ουσίες | Ετικέτες: , , | Γράψτε σχόλιο

1ο Ψηφιακό Mάθημα για τη λειτουργία του εγκεφάλου

LAMS Sequence: Ενότητα Εγκέφαλος 1ο Μάθημα Γνωριμία με τον ανθρώπινο εγκέφαλο (vs2)

Κατηγορίες: LAMS, Βιολογία, Εγκέφαλος | Ετικέτες: , | Γράψτε σχόλιο

Πρόγραμμα Ανακύκλωσης

Με πρωτοβουλία του τμήματος Γ2 και του τμήματος Α2 που συμμετέχει σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα, πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2011 πρόγραμμα ενημέρωσης των μαθητών για την Ανακύκλωση.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε τα εξής:

• Προβολή ερασιτεχνικής ταινίας για την ανακύκλωση με τίτλο: «Τένια η χαρτένια»
  • Συζήτηση με αφορμή τα ερεθίσματα από την ταινία
  • Προβολή σχετικής παρουσίασης Powerpoint: «Αλλάζοντας συμπεριφορές»
  • Βιωματικό παιχνίδι: «Ξεχωρίζω τα υλικά»
  • Διανομή κάδων ανακύκλωσης σε κάθε τμήμα του σχολείου

Το πρόγραμμα παρουσίασαν οι υπεύθυνοι της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Ιωάννα Παπαϊωάννου και Ιωάννης Βλάχος.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αγγελική Γαριού, Βιολόγος

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | 3 σχόλια