Ιοί υπολογιστών

Ένας ιός υπολογιστών είναι ένα κακόβουλο πρόγραμμα υπολογιστή, το οποίο μπορεί να αντιγραφεί χωρίς παρέμβαση του χρήστη και να “μολύνει” τον υπολογιστή χωρίς τη γνώση ή την άδεια του χρήστη του. Ο αρχικός ιός μπορεί να τροποποιήσει τα αντίγραφά του ή τα ίδια τα αντίγραφα μπορούν να υποστούν από μόνα τους τροποποίηση, όπως συμβαίνει σε έναν μεταμορφικό ιό.

Ένας ιός μπορεί να διαδοθεί από έναν υπολογιστή σε άλλους, παραδείγματος χάριν από ένα χρήστη που στέλνει τον ιό μέσω δικτύου ή του Διαδικτύου, ή με τη μεταφορά του σε ένα φορητό μέσο αποθήκευσης, όπως δισκέτα, οπτικό δίσκο ή μνήμη flash USB. Οι ιοί ορισμένες φορές εσφαλμένα συγχέονται με τα “σκουλήκια” υπολογιστών (worms) και τους δούρειους ίππους (trojan horses). Ένα “σκουλήκι” μπορεί να διαδοθεί σε άλλους υπολογιστές χωρίς να πρέπει να μεταφερθεί ως τμήμα ενός υπολογιστή-οικοδεσπότη (host), ενώ ένας δούρειος ίππος είναι ένα αβλαβές πρόγραμμα μέχρι να εκτελεσθεί ή μέχρι να ικανοποιηθεί κάποια συνθήκη, την οποία έχει προκαθορίσει ο δημιουργός του.

Πολλοί προσωπικοί υπολογιστές συνδέονται πλέον με το Διαδίκτυο και σε τοπικά δίκτυα και διευκολύνουν έτσι τη διάδοση του κακόβουλου κώδικα. Σήμερα οι ιοί μπορούν επίσης να εκμεταλλευθούν τις υπηρεσίες του Διαδικτύου, όπως το World Wide Web, το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο και την υπηρεσία συνομιλιών (Internet Relay Chat, IRC).

pc-virus-01

Οι ιοί μπορούν να ταξινομηθούν σε δύο μεγάλες κατηγορίες:

• Ανάλογα με το σημείο του υλικού ή του λογισμικού που μολύνουν:
    • Τομείς σκληρού δίσκου συστήματος (system sectors)
    • Αρχεία
    • Ιοί μακροεντολών (Macros)
    • Ιοί πηγαίου κώδικα (Source Code Viruses)
    • Ιοί συμπλεγμάτων (σκληρού) δίσκου ((Hard) Disk Clusters)
  • Ανάλογα με τον τρόπο με τον οποίο πραγματοποιούν τη μόλυνση:
    • Πολυμορφικοί ιοί
    • Αόρατοι ιοί (Stealth Viruses)
    • Θωρακισμένοι ιοί (Armored Viruses)
    • Πολυτμηματικοί ιοί (Multipartite Viruses)
    • Ιοί πλήρωσης κενών (Spacefiller Viruses)
    • Ιοί παραλλαγής (Camouflage Viruses)

Κατηγορία:  εκπαίδευση ,επιστήμη

διαστημική τεχνολογία

Η ομάδα CAN.I.S του 26ου ΓΕΛ Αθηνών (Μαρασλείου) κατέκτησε την πρώτη θέση στον τελικό του πανελλήνιου διαγωνισμού διαστημικής τεχνολογίας «CanSat in Greece 2017» και θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον πανευρωπαϊκό διαγωνισμό «Cansats in Europe», που ξεκινάει στη Γερμανία στις 28 Ιουνίου.

Κατηγορία:  επιστήμη      Με ετικέτα:

επαγγελματική εκπαίδευση

Τα πιο αρνητικά σημεία της εκπαίδευσής μας είναι οι αδυναμίες στην ανάπτυξη της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και το σημαντικό ποσοστό λειτουργικού αναλφαβητισμού. Παρά τις ελλείψεις, το μαθησιακό επίπεδο των Ελλήνων μαθητών είναι ικανοποιητικό. Είναι εξαιρετικά υψηλό στους μαθησιακούς στόχους του Γενικού λυκείου. Επιπλέον, η ένταξη των μαθητών των χιλιάδων μεταναστών που βρίσκονται στη χώρα μας έγινε σε καλά επίπεδα, παρά το γεγονός της έλλειψης ουσιαστικής στήριξης της εκπαιδευτικής κοινότητας εκ μέρους της πολιτείας όλο αυτό το μεγάλο διάστημα.

εκπαιδευση -κανεπ

Είναι ιδιαίτερα σημαντική η έρευνα του ΚΑΝΕΠ της ΓΣΕΕ για την εικόνα της εκπαίδευσης της χώρας μας. Υπάρχουν κατ’ αρχήν δύο γενικά αξιόλογα στοιχεία. Πρώτον η προαγωγή της κουλτούρας της έρευνας – στην οποία υστερεί η χώρα μας – και δεύτερον η εν μέρει έστω απεικόνιση της εκπαιδευτικής πραγματικότητας, η οποία είναι αναγκαία προϋπόθεση τόσο για την εκπαιδευτική μας αυτογνωσία όσο και για τη διαμόρφωση της εκπαιδευτικής πολιτικής.

Wynton Marsalis & Eric Clapton

Η συναυλία έγινε στη Νέα Υόρκη το 2011

Κατηγορία:  μουσική ,νέα      Με ετικέτα:

Πληροφοριακά Συστήματα

DSC_0006

Τα Τμήματα Οικονομικών Επιστημών, Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής, ανακοινώνουν την έναρξη του εικοστού πρώτου κύκλου σπουδών του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (Δ.Π.Μ.Σ.) στα Πληροφοριακά

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ

1. Συστήματα (Master in Information Systems “M.I.S.”), το οποίο
  2. οδηγεί στην απονομή μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης
  3. στα Πληροφοριακά Συστήματα.

Καλημέρα κόσμε!

Κατηγορία:  μουσική ,νέα ,Χωρίς κατηγορία