Τελευταίες οδηγίες:Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ Λυκείου

Με τις βασικές οδηγίες για τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης Γ Λυκείου ο μαθητής έχει στα χέρια του μια διαφορετική διαχείριση της εξεταστέας ύλης: αντί της γραμμικής εξέλιξης των εννοιών, όπως αυτή διαμορφώνεται στο σχολικό βιβλίο, οι έννοιες, τα θεωρήματα, οι μέθοδοι και οι εφαρμογές αναδιατάσσονται αυτή τη φορά με γνώμονα τα συνήθη ερωτήματα που συναντά κανείς σε ένα διαγώνισμα Ανάλυσης – Μιγαδικών. Είναι οδηγίες “πολέμου”, οι βασικές στρατηγικές απέναντι σε ένα σκληροτράχηλο “αντίπαλο” και δεν αποτελούν επιστημονικό πόνημα (άλλωστε περί της συγκεκριμένης ύλης έχουν ήδη γραφτεί αξεπέραστης ποιότητας βιβλία). Εν κατακλείδι, αποτελούν ένα βασικό (αν και κάπως εκτενές) πλέγμα πάνω στο οποίο μπορεί να στηρίξει ο υποψήφιος τις προσπάθειες του να αντιμετωπίσει με επιτυχία τη γραπτή δοκιμασία της 16ης Μαΐου. Κατεβάστε το αρχείο εδώ και καλές αναγνώσεις!

Υ.Γ. Κάποιες παραπομπές σε λυμένες ασκήσεις αναφέρονται στο γνωστό βοήθημα των Χ.&Ι. Στεργίου – Χ.Νάκη.

~ από ΜΙΧΑΗΛ-ΑΝΑΡΓΥΡΟΣ ΓΑΜΒΡΕΛΛΗΣ στις 19 Απριλίου, 2011 . Με ετικέτα: , , ,