Μια πλατφόρμα  που βοηθάει στη δημιουργία online παιχνιδιών είναι η classtools.net . Δε χρειάζεται εγγραφή (στην free εκδοχή) και παρέχει έτοιμες ιδέες όπως δημιουργία puzzle ή arcade games. Αν και τα γραφικά είναι λίγο ξεπερασμένα, είναι τόσο εύκολο να δημιουργήσει κανείς παιχνίδι που η ιδέα αρέσει και στους μαθητές. Μπορούν να φτιάξουν και να προσκαλέσουν τους συμμαθητές τους  σε αγώνα!

Οι επιλογές υποστηρίζουν γλωσσικά παιχνίδια, όπως αυτό αλλά σίγουρα οι δυνατότητες επεκτείνονται και σε άλλα γνωστικά αντικείμενα με τη χρήση των διαγραμμάτων για παράδειγμα.

Μια άλλη διασκεδαστική ιδέα είναι το εργαλείο random name/word picker (επιλογέας τυχαίου ονόματος/λέξης) που μπορεί με τη βοήθεια ενός προτζέκτορα να εμπλέξει όλη την τάξη σε παιχνίδι τύπου “βρες τη λέξη που σου περιγράφει η ομάδα σου”.

Όταν δημιουργηθεί ένα παιχνίδι, μπορεί να αποθηκευτεί ως htm ή να ενσωματωθεί σε ιστολόγιο.