Παρουσίαση έργου eTwinning “Είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες!”

Το έργο eTwinning με τίτλο “Είμαστε Ευρωπαίοι πολίτες!” ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Πρόκειται για ένα έργο διασχολικής συνεργασίας μεταξύ του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και του 2ου Γυμνασίου Καλαμαριάς στο πλαίσιο της δράσης Teachers4Europe. Στο έργο συμμετείχαν μαθητές/τριες της α’ και της β΄ τάξης του Γυμνασίου των δύο σχολείων. Ο γενικός σκοπός του έργου είναι οι μαθητές/τριες των δύο σχολείων να συνειδητοποιήσουν τι σημαίνει να είσαι ευρωπαίος πολίτης. Στο παραπάνω πλαίσιο οι μαθητές/τριες των δύο σχολείων αλληλεπιδρούν και συνεργάζονται μεταξύ τους. Στο πλαίσιο διασχολικών ομάδων εργασίας μελετήθηκαν οι εξής προσεγγίσεις: Ιστορική, γεωγραφική, πολιτισμική, οικονομική, πολιτικοί θεσμοί, καθώς και τα δικαιώματα του Ευρωπαίου πολίτη.

Στις 11 Μαΐου 2017 οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί παρουσίασαν το έργο στη συνάντηση των Teachers4Europe στο δημαρχειακό μέγαρο Θεσσαλονίκης.

Alexouda Georgia presentation Teachers4Europe

Presentation Teachers4Europe

Στα πλαίσια της γιορτής ευρωπαικών γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου 2017 το έργο παρουσιάστηκε στο 2ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς.

Παρουσίαση στο 2ο Γυμνάσιο Καλαριάς

Θερμά συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες μαθητές των δύο σχολείων!