Ανεστραμμένη Τάξη (Flipped Classroom)

Η ανεστραμμένη τάξη (Flipped Classroom) είναι ένα νέο παιδαγωγικό μοντέλο σύμφωνα με το οποίο ο παραδοσιακός τρόπος διδασκαλίας (μάθημα στο σχολείο – εργασίες στο σπίτι) αντιστρέφεται και οι μαθητές προετοιμάζονται μαθαίνοντας το διδακτικό υλικό στο σπίτι τους και επιστρέφουν στο σχολείο για να υλοποιήσουν εργασίες (μάθημα στο σπίτι – εργασίες στο σχολείο). Ακολουθεί σύντομο βίντεο επίδειξης…Συνέχεια ανάγνωσης Ανεστραμμένη Τάξη (Flipped Classroom)

Υπηρεσία Μαθησιακών Δραστηριοτήτων του Π.Σ.Δ. (LAMS)

Με την Υπηρεσία Διαχείρισης Μαθησιακών Δραστηριοτήτων μπορούν οι εκπαιδευτικοί να δημιουργήσουν σχέδια μαθημάτων και στη συνέχεια οι εκπαιδευόμενοι να τα διεκπεραιώσουν. Τα σχέδια αυτά θα έχουν τη μορφή διαγραμμάτων ροής της αλληλουχίας των μαθησιακών δραστηριοτήτων που συναποτελούν το σχέδιο μαθήματος. Η Υπηρεσία Διαχείρισης Μαθησιακών Δραστηριοτήτων αναμένεται να λειτουργήσει ως αρωγός στην παραγωγή σχεδίων μαθημάτων από…Συνέχεια ανάγνωσης Υπηρεσία Μαθησιακών Δραστηριοτήτων του Π.Σ.Δ. (LAMS)

Τα έξι καπέλα σκέψης του De Bono

Six Thinking Hats Used with well-defined and explicit Return On Investment success in corporations worldwide, Six Thinking Hats is a simple, effective parallel thinking process that helps people be more productive, focused, and mindfully involved. A powerful tool set, which once learned can be applied immediately! You and your team members can learn how to…Συνέχεια ανάγνωσης Τα έξι καπέλα σκέψης του De Bono

Καλωσορίσατε στο blog μου!

Το blog αυτό δημιουργήθηκε στα πλαίσια εκπόνησης δραστηριοτήτων επιμόρφωσης Β’ επιπέδου Τ.Π.Ε. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον συντάκτη του ιστολογίου μπορείτε να επισκεφτείτε τον επίσημο ιστότοπο του εκπαιδευτικού εδώ.