Λογότυπα “Be cool recycle in school”

Λογότυπα που δημιούργησαν τα συμμετέχοντα σχολεία για το πρόγραμμα “Be cool recycle in school”

Ο παρακάτω σύνδεσμος παραπέμπει σε παρουσίαση των λογότυπων

Γωνιά “Be cool recycle in school”

Η γωνιά του προγράμματος “Be cool recycle in school”  στο Νηπιαγωγείο Μεσορόπης

Ο παρακάτω σύνδεσμος παραπέμπει σε παρουσίαση της γωνιάς στο Νηπιαγωγείο μας

Πρόγραμμα etwinning – Be cool recycle in school

Το νέο πρόγραμμα Etwinning για το σχολικό έτος 2018-2019 “Be cool Recycle in School”

στο Νηπιαγωγείο Μεσορόπης

Σχετικά με το έργο

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα εντάσσεται στη μαθησιακή περιοχή “Περιβάλλον και εκπαίδευση για την αειφόρο ανάπτυξη”. Μέσα από το πρόγραμμα και με τη βοήθεια των Τ.Π.Ε. τα παιδιά θα αναπτύξουν στάσεις και αξίες που αφορούν το περιβάλλον, συμπεριφορές και δράσεις που διαφυλάσσουν το φυσικό κεφάλαιο (επινοώντας και συμμετέχοντας σε δημιουργικές δραστηριότητες ανακύκλωσης και επαναχρησιμοποίησης διαφόρων υλικών), ώστε να γίνουν ενεργοί και περιβαλλοντικά εγγράμματοι πολίτες.

Στόχοι

Να αντιληφθούν τα απορρίμματα ως αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας, διακρίνοντας τα σε οργανικά και ανακυκλώσιμα .
Να εξοικειωθούν με στρατηγικές μείωσης, επαναχρησιμοποίησης και ανακύκλωσης απορριμμάτων αναγνωρίζοντας τη σήμανση της.
Να αναλάβουν πρωτοβουλίες,να κινητοποιηθούν και να αποτυπώσουν τις απόψεις τους, τα συναισθήματα τους, τις ιδέες τους μέσα από δραστηριότητες εικαστικών τεχνών.
Να χρησιμοποιούν με ασφάλεια τις Τ.Π.Ε παράγοντας πολυτροπικά έργα.
Να επικοινωνήσουν, να αλληλεπιδράσουν, να συνεργαστούν μέσω Τ.Π.Ε. για την παραγωγή κοινού έργου.

Διαδικασία της εργασίας

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ
Γνωριμία
Ασφάλεια στο διαδίκτυο , γνωριμία με την πλατφόρμα e-twinnning
Επιλογή λογότυπου μασκότ
ΙΟΥΝΙΟΣ
Διάχυση

Αναμενόμενα αποτελέσματα

Υιοθέτηση θετικών στάσεων και συμπεριφορών με παράλληλη ευαισθητοποίηση της κοινωνίας
Στολισμός δέντρου με κάρτες και στολίδια από ανακυκλώσιμα υλικά.
Ε Βοοκ με κατασκευές των σχολείων.
Συνεργατικά έργα και παρουσιάσεις π.χ.βίντεο , παρουσίαση με όλους τους πίνακες, αφίσα, φυλλάδιο ,κόμικ
Παιχνίδια με ανακυκλώσιμα υλικά και online
Συνεργατικό ποίημα
Συνεργατικό λεύκωμα που θα κυκλοφορήσει με το ταχυδρομείο