Επίσκεψη στο “Ελευθέριος Βενιζέλος”

6 Μαρτίου 2011 Παναγιώτα Π. Οικονομάκου

Στις 27-11-10 και την 1η-12-10 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν  το Διεθνή Αερολιμένα «Ελευθέριος Βενιζέλος». Στην αρχή της επίσκεψης τα παιδιά ξεναγήθηκαν στη μόνιμη έκθεση η οποία είναι αφιερωμένη στον Ελευθέριο Βενιζέλο και στις εκθέσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης και αρχαιολογικών ευρημάτων που στεγάζονται στο χώρο του Αεροδρομίου. Επισκέφτηκαν επίσης, τη φωτογραφική έκθεση «Μύρτις: Πρόσωπο με Πρόσωπο με το παρελθόν» που κοσμούσε την περίοδο εκείνη το “Ελευθέριος Βενιζέλος”. Στη συνέχεια,  ενημερώθηκαν για τη διαδικασία που ακολουθούν όσοι/ες σκοπεύουν να ταξιδέψουν, για τη διάκριση των πτήσεων εντός και εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης και για τα νέα μέτρα ασφάλειας του Αεροδρομίου. Η Υπεύθυνη της ξενάγησης πληροφόρησε τους/τις μαθητές/τριες για τον καταμερισμό των θέσεων εργασίας, τα τυπικά και άτυπα προσόντα που απαιτούνται για την κάλυψη  διαφόρων θέσεων εργασίας σε αεροπορικές εταιρίες, σε υπηρεσίες επίγειας εξυπηρέτησης, πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών, καθώς επίσης, στο εμπορικό και εκθεσιακό κέντρο του Αεροδρομίου.  Στη συνέχεια, τα παιδιά οδηγήθηκαν στο Μετεωρολογικό Σταθμό του «Ελευθέριος Βενιζέλος», όπου ενημερώθηκαν για την πρόβλεψη του καιρού, για τη φύση της εργασίας των Μετεωρολόγων και τη συνεισφορά τους στην ασφάλεια των πτήσεων.  Αργότερα κι αφού πέρασαν από τις διαδικασίες ελέγχου του Αεροδρομίου,  οι μαθητές και οι μαθήτριες, με τη συνοδεία Ασφάλειας, ξεναγήθηκαν στην πίστα του Αεροδρομίου. Στο τέλος της επίσκεψης, οδηγήθηκαν στο χώρο της Πυροσβεστικής του Αεροδρομίου, όπου, μετά από μια σύντομη ενημέρωση για τις συνθήκες εργασίας και τις υπευθυνότητες ενός/μιας πυροσβέστη, παρακολούθησαν τη ρίψη υλικού που χρησιμοποιείται στην περίπτωση πυρκαγιάς.