Εργαστήριο για την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

4 Μαρτίου 2011 Παναγιώτα Π. Οικονομάκου

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας με τίτλο: “Κατασκευή Δικτυακού τόπου ΓΡΑ.ΣΕΠ 4ου Γυμνασίου Ιλίου” τη Δευτέρα 7-2-11, παραμονή του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου (8-2-11), πραγματοποιήθηκε ειδικό εργαστήριο για τη χρήση του Διαδικτύου στο ΓΡΑ.ΣΕΠ του σχολείου μας.  Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου εορτάστηκε φέτος για 8η συνεχή χρονιά σε 70 χώρες του πλανήτη με σκοπό την ευαισθητοποίηση των ατόμων για τη χρήση του διαδικτύου, του κινητού τηλεφώνου και των διαδραστικών τεχνολογιών. Κατά τη διάρκεια του εργαστηρίου οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε παιχνίδια και κουίζ, δημιούργησαν χειροτεχνίες και συζήτησαν για τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να χαίρονται και να αξιοποιούν τις ευκαιρίες μάθησης και ψυχαγωγίας που παρέχει το Διαδίκτυο, αποφεύγοντας ταυτόχρονα πιθανούς κινδύνους.  Για τη δράση αυτή και για την Ημέρα Σταδιοδρομίας που είχε αντίστοιχη θεματική, το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου (Saferinternet.gr) συμπεριέλαβε το ΓΡΑ.ΣΕΠ 4ου Γυμνασίου Ιλίου στους «Πρεσβευτές της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου».