Αρχική » Χωρίς κατηγορία » Υπαίθρια μνημεία και έργα τέχνης της Θεσσαλονίκης

Σαν σήμερα

20/4/1941: Ο στρατηγός Τσολάκογλου υπογράφει το πρωτόκολλο συνθηκολόγησης του ελληνικού στρατού με τις γερμανικές δυνάμεις εισβολής.

Υπαίθρια μνημεία και έργα τέχνης της Θεσσαλονίκης

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μαθητές που συμμετέχουν σε αυτό αποφάσισαν να ασχοληθούν  με τα μνημεία-έργα τέχνης που υπάρχουν στον υπαίθριο χώρο της Θεσσαλονίκης και να ερευνήσουν την ιστορία τους. Παράξενη εκ πρώτης όψεως επιλογή. Πώς συνδέεται ένα πρόγραμμα που μας καλεί να σχεδιάσουμε την πόλη του μέλλοντός μας  με μια έρευνα που αφορά ιστορικά μνημεία της πόλης αυτής; Η ιδέα μας είναι ότι δεν μπορούμε να σχεδιάσουμε το μέλλον, αν δεν γνωρίζουμε και δεν κατανοούμε το παρελθόν. Το παρελθόν ζει μέσα στο παρόν  και αποτελεί πολύτιμη βάση για να κατανοήσουμε το παρόν αλλά  και να οραματιστούμε ένα βιώσιμο μέλλον.

Πολύ σύντομα οι μαθητές διαπίστωσαν ότι γνωρίζουν ελάχιστα για τα μνημεία και υπαίθρια γλυπτά  που υπάρχουν στην πόλη, πολλά από τα οποία  τα συναντάμε καθημερινά στο διάβα μας αλλά πολύ συχνά δεν συνειδητοποιούμε καν την ύπαρξή τους. Με την βοήθεια λοιπόν των καθηγητών τους, ρίχτηκαν λοιπόν στην δουλειά: ερωτηματολόγια, συνεντεύξεις, σύνταξη κειμένων, μεταφράσεις, επεξεργασία αποτελεσμάτων. Το αποτέλεσμα θα είναι σύντομο έτοιμο και θα παρουσιαστεί στο Lycee Amiral Bοuvet  στο Reunion κατά την διάρκεια της 2ης συνάντησης του προγράμματος  αλλά και στην 2η μαθητική ημερίδα με τίτλο «Πόλεις του 21ου αιώνα: σε αναζήτηση της ποιότητας» τον ερχόμενο Μάιο.

Μάρτιος 2020