Εφαρμογές γραφείου, συνεργατικά περιβάλλοντα, ιστολόγια

Δραστηριότητα 1

Να δημιουργήσετε ένα online ερωτηματολόγιο με τη χρήση των φορμών Google.  Το ερωτηματολόγιο αφορά τον εθισμό στο διαδίκτυο και βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:

Ερωτηματολόγιο

Δραστηριότητα 2

Να αξιολογήσετε ένα τουλάχιστον ιστολόγιο από αυτά που βρίσκονται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Για την αξιολόγηση ενός ιστολογίου θα χρησιμοποιήσουμε τα παρακάτω κριτήρια:

• αξιοπιστία του ιστολογίου
  • διδακτική χρησιμότητα
  • αισθητική
  • λειτουργικότητα
  • ευκολία χρήσης
  • διεπαφή

Το ιστολόγιο με το οποίο θα ασχοληθούμε είναι το http://e-filologos.blogspot.gr/

Παρατηρούμε ότι το συγκεκριμένο ιστολόγιο μοιάζει ανενεργό γιατί έχει να ενημερωθεί από τον Οκτώβριο του 2011. Αν και οι πληροφορίες που διαθέτει μοιάζουν έγκυρες ωστόσο ή μη ενημέρωση του το καθιστά μη χρήσιμο για τους αναγνώστες του. Περιέχει κυρίως πληροφορίες για ενημέρωση των καθηγητών (Φιλολόγων) και φαίνεται δύσκολο να μπορεί να αξιοποιηθεί στην τάξη. Όσον αφορά την αισθητική μοιάζει ουδέτερο έως και λίγο δύσχρηστο γιατί υπάρχει πολύ λευκό φόντο και τα μπλε γράμματα δεν διακρίνονται εύκολα. Επίσης δεν είναι εύκολο να διακριθούν τα θέματα μεταξύ τους και θέλει αρκετή προσπάθεια και προσοχή για να βρεις αυτό που χρειάζεσαι.