ΦΑΡΣΑΛΑ 2012 – Ζαχαρής Φώτης

το καλύτερο μπεγλέρι είναι το pc στο χέρι…

Συνεργασία με συναδέλφους για τη δημιουργία ενός εγγράφου Google

Μάι 201728

Ξεκινήσετε μια ιστορία η οτιδήποτε άλλο θελήσετε  και ζητήστε από συναδέλφους  οποιασδήποτε ειδικότητας και από οποιοδήποτε τμήμα, να τη συνεχίσουν.

Πρόκειται για μία από τις δραστηριότητες της δημιουργικής γραφής, την οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε στο μάθημά σας. Οι μαθητές το βρίσκουν πολύ διασκεδαστικό και ανυπομονούν να δουν πως θα καταλήξει η ιστορία τους η να λάβουν μέρος σε μια ομαδική εργασία.

Με τα Google Docs μπορείτε να δημιουργείτε έγγραφα χωρίς να έχετε εγκατεστημένο κάποιον επεξεργαστή κειμένου στον υπολογιστή σας αλλά κυρίως, μπορείτε να δουλεύετε παραπάνω από ένα άτομο το ίδιο έγγραφο.

Αυτή είναι μία εργασία στην οποία θα πρέπει να συνεργαστείτε με κάποιους “συμμαθητές” σας για να την ολοκληρώσετε.

Σε αυτή την εργασία θα χρειαστεί:

1. να δημιουργήσετε ένα GoogleDoc έγγραφο.

2. να δώσετε πρόσβαση του εγγράφου (κοινή χρήση) σε όλους τους συναδέλφους  του τμήματός σας.

3. να προσκαλέσετε άλλους 12 “συμμαθητές” σας να γράψουν κάτι στο έγγραφό σας.

4. Αφού γράψουν και οι 12 συνάδελφοί-συμφοιτητές σας, κάντε υποβολή στον “Χώρο υποστηρικτικών συζητήσεων”
γράφοντας τον σύνδεσμο (ενεργό) του εγγράφου σας

Τα βήματα για να δημιουργήσετε ένα GoogleDoc έγγραφο είναι:

• Μπαίνετε στη διεύθυνση http://drive.google.com  (εναλλακτικά μπορείτε να
    πάτε και από το Google Drive εάν έχετε συνδεθεί στο google όπως φαίνεται και στην εικόνα παρακάτω).

googlein

• Δίνετε το όνομα χρήστη και τον κωδικό που έχετε στο gmail.  (εάν δεν είσαστε ήδη συνδεμένοι σε κάποια υπηρεσία της Google)
  • Πηγαίνετε αριστερά εκεί που λέει “ΝΕΟ” και επιλέγετε “Έγγραφα Google”.
  • Το έγγραφο αυτό δεν έχει τίτλο. Για να του βάλετε τίτλο θα κάνετε κλικ εκεί που λέει “Έγγραφο χωρίς τίτλο” πάνω αριστερά (δεν χρειάζεται να το σώζετε, σώζεται αυτόματα).

.

Ορισμός ατόμων που θα συμμετέχουν στο έγγραφό σας:

1. Θα πάτε δεξιά στην επιλογή “Κοινή χρήση” και θα την επιλέξετε. (ΠΑΝΤΑ ένα έγγραφο όταν δημιουργείται στην αρχή είναι “Ιδιωτικό” μόνο για εμάς).
  2. Στο παράθυρο που ανοίγει θα προσθέσετε άτομα στην “Ατομα“.
  3. Στο πεδίο θα γράψετε τα email τους στο gmail . Βεβαιωθείτε ότι δεξιά λέει “Δυνατότητα επεξεργασίας“.
  4. Για περισσότερες δυνατότητες πατάτε το “Για προχωρημένους”.
  5. Τελειώνοντας πατάτε το “Τέλος”.

Φάρσαλα – 2ο Λύκειο

Δείτε εδώ τον καιρό στα Φάρσαλα

********************************************

ΩΡΑ