Mobile Apps to Ease Learning for Students

Κάτω από: Erasmus+,Υλοποίηση/συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα | Φωτιάδης Φώτης
Δευτέρα, 15 Ιανουαρίου 2018 11:25 μμ |  Με ετικέτα |

Η τεράστια διείσδυση των έξυπνων φορητών συσκευών στην παγκόσμια αγορά και η μεγάλη τους απήχηση στις νεότερες γενιές αποτελούν αδιαμφισβήτητα γεγονότα. Παράλληλα, η πλατφόρμα του App Inventor, ως κατάλληλα σχεδιασμένη για αρχάριους στον προγραμματισμό χρήστες και βελτιστοποιημένη για εκπαιδευτική χρήση, δίνει κίνητρα στους μαθητές, καθώς τους επιτρέπει να δημιουργούν εύκολα εφαρμογές για τις φορητές Android συσκευές τους.

Στο έργο Erasmus+ που συμμετείχαμε με 3 ακόμη χώρες (Ρουμανία, Πολωνία και Τουρκία) οργανώσαμε και υλοποιήσαμε επιμορφωτικά εργαστήρια, με στόχο να δοθεί στους μαθητές η δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με τον προγραμματισμό και τις βασικές του αρχές, με έναν τρόπο προσιτό και ευχάριστο για τους ίδιους.

Πραγματοποιήθηκαν 4 διασχολικές συναντήσεις (μια σε κάθε συμμετέχουσα χώρα) με πλήθος δράσεων με επίκεντρο τους μαθητές οι οποίοι:

1.Χρησιμοποίησαν για εκπαιδευτικούς σκοπούς τα κινητά τους τηλέφωνα, αξιοποιώντας τους θετικά

2.Ανέπτυξαν μεταγνωστικές δεξιότητες

3.Ανέπτυξαν εγκάρσιες δεξιότητες , κριτική και δημιουργική σκέψη

4.Ανέπτυξαν διαπολιτισμική κατανόηση και αποδοχή.

5.Ανέπτυξαν δεξιότητες επικοινωνίας στα Αγγλικά

6.Άλλαξαν στάση για την αξία γνώσης των Αγγλικών

7.Αντιλήφθηκαν τις ευρωπαϊκές αξίες και ανέπτυξαν συνοχή μέσω των κοινών ομαδοσυνεργατικών δράσεων με τους συμμαθητές τους από το εξωτερικό.

Δείτε όλες τις δράσεις του έργου:

Κύριο αποτέλεσμα του έργου ήταν η δημιουργία ενός βιβλίου που παρέχει πληροφορίες και εργασίες για τη δημιουργία εφαρμογών σε κινητά και tablet που χρησιμοποιούν λογισμικό Android. Μπορείτε να το δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

The Course Book of the project: Mobile Apps for Schools

Επίσης μια από τις εφαρμογές που δημιούργησαν οι μαθητές είναι διαθέσιμη μέσω του Google Play

Hit or Miss