Ενότητα 6η: Η ρύπανση του νερού

Κάτω από: 07) Χημεία Β΄ Γυμν. | Φωτιάδης Φώτης
Σάββατο, 9 Δεκεμβρίου 2023 8:32 μμ |

Η ενότητα το νερό στη ζωή μας, περιγράφετε αναλυτικά στις σελίδες 41 & 42 του σχολικού  βιβλίου, μπορειτε όμως να τις μελετήσετε  και μέσω του ηλεκτρονικού βιβλίου

Δείτε το παρακάτω βίντεο που είναι σχετικό με τη ρύπανση του νερού. Για να εμφανιστούν υπότιτλοι στα Ελληνικά, αρχικά ενεργοποιήστε τους υπότιτλους και στις συνέχεια από τις ρυθμίσεις επιλέξτε αυτόματη μετάφραση και έπειτα Ελληνικά.

Αφού διαβάσετε την ενότητα 2.4 Ρύπανση του Νερού, προσπαθήστε να απαντήσετε στις ερωτήσεις που ακολουθούν

Φόρμα Ερωτήσεων Μαθήματος

Στη συνέχεια, ενημερωθείτε σχετικά με το φαινόμενο του Ευτροφισμού, διαβάζοντας το ένθετο Χημεία Παντού του σχολικού βιβλίου στη σελ. 43 και παρακολουθώντας το παρακάτω animation.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε πως εξελίσσεται το φαινόμενο στην περιοχή μας !!!

Αφού ολοκληρώσετε το διάβασμα σας και τις ασκήσεις, δείτε τα παρακάτω 2 βίντεο που αφορούν στη ρύπανση του πλανήτη από τα πλαστικά:

1) Γνωρίζετε ότι το πλαστικό που πετάνε οι άνθρωποι, καταλήγει μέσα στους οργανισμούς δηλ. ακόμη και μέσα στον ίδιο τον άνθρωπο;

2) Γνωρίζετε ότι μέχρι το 2050 θα υπάρχει περισσότερο πλαστικό απ’ό,τι ψάρια στους ωκεανούς;