Πρόγραμμα Erasmus+ 2017-2020 «Multicultural Aspects in Our Schools» : Πρώτη θεματική ενότητα.

Συμμετοχή του σχολείου μας σε εγκεκριμένα ευρωπαϊκά προγράμματα κατά το Σχολικό Έτος 2017-2018

Πρόγραμμα «Multicultural Aspects in Our Schools»

1. Το πρόγραμμα και οι στόχοι του περιγράφονται σε άρθρο της ΕΡΑ Αιγαίου.

2. Tο εναρκτήριο ταξίδι του προγράμματος πραγματοποιήθηκε στην Νάπολη της Ιταλίας με θεματική ενότητα την «Γλώσσα, Λογοτεχνία, Θέατρο» (Module 1: Literature and theater for the recognition of one’s own cultural roots).

Η ομάδα παρουσίασε τις δράσεις που πραγματοποιήθηκαν από το σχολείο μας με θέμα «Ο Μύθος του Προμηθέα: Ο Τιτάνας που αγάπησε τους ανθρώπους περισσότερο από τον εαυτό του».

Στο υλικό από την παρουσίαση του σχολείου μας περιλαμβάνονται τα εξής:

α)  Η ιστορία του μύθου.

β) Το φυλλάδιο της ιστορίας που διανεμήθηκε κατά την διάρκεια της παρουσίασης.

γ) Το παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο τέλος της παρουσίασης, βασισμένο στο μύθο του Προμηθέα.

δ) Το βίντεο που ετοιμάστηκε για να προβληθεί κατά την διάρκεια της ανάγνωσης του μύθου από τις μαθήτριες Αγκάνι Θεoδώρα και  Μαμμή Μαρία:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/fotiadisk/2018/01/12/programma-erasmus-2017-2020-multicultural-aspects-in-our-schools-proti-thematik/

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.