Διδακτικές Επισκέψεις

Φωτογραφικό υλικό από την Διδακτική Επίσκεψη του ΕΠΑΛ Γέρας που πραγματοποιήθηκε στις 17/2/2017

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν διάφορες εγκαταστάσεις και επαγγελματικούς χώρους της Μυτιλήνης ανάλογα με τις ειδικότητες τους. Ειδικότερα επισκεφτήκανε τον Αυτόνομο Σταθμό Παραγωγής της ΔΕΗ Λέσβου, το Πανεπιστήμιο Βορείου Αιγαίου, έναν Παιδικό σταθμό και το Γενικό Νοσοκομείο Μυτιλήνης.

DSC00288

Μακέτα Αυτόνομου Σταθμού Παραγωγής Λέσβου (δημιουργία μαθητών Γυμνασίου).Ο ΑΣΠ Λέσβου έχει συνολική ονομαστική ισχύ 85ΜW και ανήκει στα Μη Διασυνδεδεμένα Νησιά, δηλαδή τα νησιά που δεν είναι συνδεδεμένα ούτε άμεσα ούτε έμμεσα με το εθνικό σύστημα μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας της Ελλάδας. Η ισχύς του επαρκεί οριακά για την κάλυψη των αναγκών σε ηλεκτρική ενέργεια του νησιού. Οι ανανεώσιμες πηγές ηλεκτρικής ενέργειας του νησιού (Ανεμογεννήτριες και Φωτοβολταϊκά) που λειτουργούν ως συμπλήρωμα είναι της τάξεως των 22MW.

DSC00208

H Παραγωγή του σταθμού βασίζεται στην χρήση Ηλεκτροπαραγωγών Ζευγών – Η/Ζ (δηλαδή ζεύγους Μηχανής Εσωτερικής Καύσης και Γεννήτριας ). Το καύσιμο που χρησιμοποιείται για τη συνεχή λειτουργία των ΜΕΚ είναι κυρίως μαζούτ HFO αλλά και Diesel. Οι ημερήσιες ανάγκες σε καύσιμο ανέρχονται στους 200 τόνους.
DSC00216
DSC00239
DSC00214
DSC00244
DSC00242

Το control room του σταθμού. Από αυτό το δωμάτιο επιβλέπεται σε 24ωρη βάση η συνολική παραγωγή και η κατανάλωση της ηλεκτρικής ενέργειας του νησιού.

DSC00225

Η ξενάγηση πραγματοποιήθηκε από τον Υποδιευθυντή του Σταθμού, Παναγιώτη Σαμαρά. Τον ευχαριστούμε για την φιλόξενη υποδοχή και την ολοκληρωμένη παρουσίαση.

DSC00231

Συγκρότημα Mετασχηματιστών Aνύψωσης της τάσης. Η παραγόμενη τάση των γεννητριών είναι 6.660Volt. H τάση αυτή ανυψώνεται από τους Mετασχηματιστές αυτούς στα 20.000 Volt για να μεταφερθεί με τις λιγότερες δυνατές απώλειες σε όλο το νησί. Στους τόπους κατανάλωσης (κωμοπόλεις και χωριά) η τάση αυτή μετατρέπεται από Μετασχηματιστές Υποβιβασμού σε 230/400V, που είναι η τάση λειτουργίας των οικιακών και βιομηχανικών καταναλώσεων.Τα μπλε βαρέλια περιέχουν τα κατάλοιπα της καύσης του μαζούτ, τα οποία παραλαμβάνουν προς ανακύκλωση πιστοποιημένες εταιρίες.

DSC00250

DSC00266

Το μεγαλύτερο Η/Ζ του σταθμού, ονομαστικής ισχύος 11ΜW.

DSC00252

DSC00251

Στην φωτογραφία διακρίνεται ο άξονας ζεύξης της ΜΕΚ με την Γεννήτρια.

DSC00260

Δεξαμενές αποθήκευσης καυσίμου. Η χωρητικότητά τους επαρκεί για 50 μέρες λειτουργίας του σταθμού.

DSC00263

Το ένα από τα δύο φουγάρα του σταθμού.

DSC00262

Υποσταθμός μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας (επονομαζόμενος και “Κληματαριά”). Από εδώ αναχωρούν οι γραμμές μεταφοράς της ηλεκτρικής ενέργειας προς όλο το νησί. Οι περισσότερες γραμμές είναι 20000Volt. Μια γραμμή είναι 66000Volt για την αξιόπιστη μεταφορά της ηλεκτρικής ενέργειας στην πιο απομακρυσμένη περιοχή του νησιού που είναι το βόρειο/βορειοανατολικό μέρος π.χ.(περιοχή Σιγρίου).

DSC00276

DSC00269

Η εφεδρική μονάδα παραγωγής του σταθμού που τίθεται σε λειτουργία μόνο σε περίπτωσης ανάγκης (π.χ. όταν παρουσιάζεται αυξημένη σε ηλεκτρική ενέργεια).

DSC00272

Τα φορητά Η/Ζ του σταθμού.

DSC00275
Στην παραγωγική διαδικασία, εκτός από το καύσιμο που είναι απαραίτητο για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, για την καλή λειτουργία των Η/Ζ, είναι απαραίτητη και η χρήση άλλων υγρών.Πρόκειται για το νερό ψύξης του κινητήρα, τον ατμό για την προθέρμανση του καυσίμου, τον αέρα για την ψύξη της γεννήτριας, κτλ.Το σύνολο των αναγκών του Σταθμού σε βιομηχανικό νερό καλύπτεται με τη χρήση θαλασσινού νερού.
Το σύστημα ψύξης περιλαμβάνει το πρωτεύον και το δευτερεύον ψυκτικό κύκλωμα.
Το πρωτεύον κύκλωμα χρησιμοποιεί ως ψυκτικό, το θαλασσινό νερό. Μέσω του πρωτεύοντος κυκλώματος γίνεται η ψύξη του κυκλοφορούντος αφαλατωμένου νερού στα κλειστά κυκλώματα ψύξης των Μηχανών.
Τα δευτερεύοντα κλειστά ψυκτικά κυκλώματα χρησιμοποιούν αφαλατωμένο νερό ως ψυκτικό μέσο.

DSC00291

Δεξαμενόπλοιο το οποίο προμηθεύει με καύσιμο τον Σταθμό.

DSC00287

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/fotiadisk/%ce%b4%ce%b9%ce%b4%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%ad%cf%82-%ce%b5%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%ad%cf%88%ce%b5%ce%b9%cf%82/

Η διεύθυνση του email σας δεν θα δημοσιευθεί.