Zimtsterne

1 TL Zimt
400 g gemahlene Mandeln mit Schale

Portionen: ca. 40 Stück

Arbeitszeit: 45 Min. (tatsächliche Zubereitungszeit) / Backzeit: 25 Min. / Schwierigkeitsgrad: normal / Kalorien p. P.: keine Angabe

Zubereitung:

Eiweiß mit dem Mixer sehr steif schlagen. Puderzucker nach und nach dazugeben. Zum Bestreichen der Sterne 2 gut gehäufte Esslöffel Baiser-Masse abnehmen. Vanillezucker, Zimt und die Hälfte der Mandeln vorsichtig mit dem Teigschaber unter die übrige Baiser-Masse heben. Vom Rest der Mandeln so viel unterkneten, dass der Teig kaum noch klebt.

Großen Gefrierbeutel aufschneiden, mit etwas gemahlenen Mandeln bestreuen und Teig darin etwa 1 cm dick ausrollen. Sterne ausstechen und auf das mit Backpapier ausgelegte Backblech legen. Mit dem restlichen Baiser bestreichen. Für 25 Minuten bei 140 Grad Ober-/Unterhitze in den unteren Teil im Backofen geben. Die Zimtsterne mit dem Backpapier vom Backblech ziehen und auf einem Kuchenrost erkalten lassen.

Quelle: http://www.chefkoch.de

Weihnachten bedeutet Wärme, Familie, Geborgenheit, Geschenke, Lieder.

Hier eine kleine Auswahl an Weihnachtslieder.

Ein kleiner weißer Schneemann – Roy Black

Συνεχίστε να διαβάζετε ›

Er ist hübsch und jung, stark und reich und er liebt Kriemhild. Wird er jemals den Weg zu ihr finden?

Eine Geschichte für die Klasse Γ.

Με τους μύθοιυς τριών μυθολόγων θα ασχοληθούμε φέτος σε ένα πρόγραμμα που θα μας οδηγήσει στη Μπολόνια και στο Liceo Classico Statale “Minghetti”.

Αίσωπος

Λαφονταίν

Λέσσινγκ

28η Οκτωβρίου στο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης

Με ιδιαίτερο σεβασμό γιορτάστηκε φέτος στο σχολείο μας η γιορτή του ΟΧΙ. Ήταν μια γιορτή όμως, που δεν περιορίστηκε στο ΟΧΙ του  ’40, αλλά στο

ΟΧΙ στον πόλεμο

ΟΧΙ στην πείνα

ΟΧΙ στους σκοτωμούς.

Τη γιορτή ανέλαβαν οι μαθητές της τάξης Α2 του σχολείου μας, με τη συμμετοχή του μαθητή της τάξης Γ2 Ανέστη Πολίτη, ενώ την επιμέλεια είχαν οι καθηγητές Ευτυχία Δαμάσκου (Γαλλικών) και Φωτεινή Καραγκιαούρη (Γερμανικών). Τον ήχο και την εικόνα επιμελήθηκαν ο καθηγητής Αβραάμ Παπαδόπουλος και ο μαθητής της τάξης Γ2 Χρήστος Πολύξερος.

Πες ΟΧΙ

“Εσύ, ποιητή στην κάμαρή σου,

αν αύριο σε διατάξουν, να μη γράφεις πια ποιήματα,

αλλά να εξυμνείς το πόλεμο,

τότε η λύση είναι μία: Πες, ΟΧΙ”

Με αυτό και δεκάδες άλλα ΟΧΙ ο Γερμανός ποιητής Βόλφγκανγκ Μπόρχερτ μας καλεί να αντισταθούμε σε έναν πόλεμο του παραλόγου, γιατί κάθε πόλεμος είναι παράλογος. Απευθύνεται στον επιχειρηματία που κατασκευάζει βόμβες, στον παπά που ευλογεί τον πόλεμο, στην χημικό που ανακαλύπτει δηλητήρια, στις μανάδες που γενούν παιδιά. Αυτό το ΟΧΙ βροντοφώναξαν οι μικροί μας μαθητές, ένα ΟΧΙ στο θάνατο, έναν ΝΑΙ στη ζωή, στην ειρήνη στη φιλία.

Πότε θα κάνει ξαστεριά

Στο πλαίσιο της συνεργασίας μας στο πρόγραμμα “Η δημοκρατία και οι κίνδυνοι που την απειλούν” μαθητές του 2ου Γυμνασίου Ηρακλείου με την καθοδήγηση της μουσικού Μαρίας Πιταροκοίλη έπαιξαν το γνωστό παραδοσιακό τραγούδι “Πότε θα κάνει ξαστεριά” και μας το έστειλαν στην ορχηστρική του μορφή. Την ημέρα της γιορτής όλοι οι καθηγητές και μαθητές που παραβρέθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας έσμιξαν τις φωνές τους με την ορχήστρα των μαθητών από την Κρήτη.

Ένα ΟΧΙ φταγμένο για Έλληνες και Γερμανούς μαθητές

Μία μοναδική ευκαιρία είχαν μαθητές του σχολείου μας να συμμετάσχουν σε μια εξαιρετική παράσταση που σκηνοθέτησε ο Ολλανδός καθηγητής Αρχαίων Ελληνικών και Λατινικών Richard Haasen από το Barlaeus Gymnasium του Άμστερνταμ. Η παράσταση ανέβηκε τη Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου 2019 στο θέατρο Belvedere. Σ’ αυτήν συμμετείχαν 40 μαθητές από

• Ελλάδα,
  • Ιταλία (Νότιο Τυρόλο),
  • Αυστρία (Γκρατς),
  • Γερμανία (Μόναχο) και φυσικά μαθητές από την
  • Ολλανδία και συγκεκριμένα του Λυκείου του Άμστερνταμ.

Γλώσσες

Οι γλώσσες που ακούστηκαν ήταν Ελληνικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Αγγλικά, όλα αυτά με ολλανδικούς υπέρτιτλους. Μία ανεπανάληπτη παράσταση που απογείωσε για άλλη μια φορά τον τραγικό μας ποιητή.

Πρόβες

Οι τελικές πρόβες πριν την παράσταση έγιναν από Παρασκευή 29/11/2019 μέχρι και το απόγευμα της Κυριακής 1/12/2019 στο γυμναστήριο του Barlaeus Gymnasium.

Παράσταση

Η παράσταση που δόθηκε τη Δευτέρα 2/12/2019 ξεπέρασε όλες τις προσδοκίες μας. Μαθητές 15 έως 18 χρονών έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και παρουσίασαν ένα έργο που θα ζήλευαν και επαγγελματίες ηθοποιοί.

Ικέτιδες – ένα διαχρονικό έργο